Молочна кооперація: навіщо українські виробники молочної продукції об’єднуються з європейськими

Спілка молочних підприємств України приєднується до Європейської молочної асоціації.
Спілка молочних підприємств України приєднується до Європейської молочної асоціації.
До війни сільське господарство давало самій Україні 20% ВВП і 40% українського експорту. А у світі Україна одноосібно покривала половину потреб Світової харчової програми ООН.
Протягом перших двох десятиліть 21-го століття голландці пили менше молока, але їли більше сиру. Про це свідчить огляд показників споживання молочних продуктів і яєць на душу населення протягом 2005-2022 років, зроблений Wageningen Economic Research на замовлення Wakker Dier.
Попри політичне загострення між Україною та Польщею, молочні бізнеси обох країн готові до співпраці та вільної конкуренції.
Висвітленню впливу війни в Україні на глобальний та національний ринок молока була присвячена презентація головного наукового співробітника ННЦ ІАЕ, д.е.н. Ольги Козак спільно з гендиректором АВМ Ганною Лавренюк під час 24 Міжнародної молочної конференції IFCN, яка проходила в Ризі з 10 по 13 червня 2023 р. за участі представників з понад 60 країн світу.
Сухе незбиране молоко є традиційно основним товаром міжнародної торгівлі в тих регіонах, де попит на молочну продукцію переважає пропозицію переважно через несприятливі умови виробництва сирого молока. У першу чергу, мова йде про Азію та Африку.
Зовнішня торгівля сирами за підсумками 2022 року майже не змінилась порівняно з 2021 року, але динаміка цін нерівномірно вплинула на результати продажів в ключових експортних регіонах.
Українська модель ринку молочних жирів, в т.ч. вершкового масла, нагадує структуру ЄС та США. В першу чергу орієнтація йде на внутрішній ринок, зовнішня торгівля здійснюється за залишковим принципом.
Поміж інших біржових молочних товарів, ринок сухої сироватки зараз відчуває найбільш гострий тиск.
Український споживач останніми роками спостерігає значні зміни на вітчизняному ринку сиру. Змінюється асортимент полиць – знайомі українські сири поступаються місцем сирам імпортним.