Думка експерта

СТЕПАН КАПШУК, директор Асоціації “Укроліяпром”: Чи насправді пальмова олія заборонена в Україні? Що має на увазі новий закон

Нещодавні новини про можливу заборону пальмової олії у молочних продуктах та дитячому харчуванні в Україні викликали широкі дискусії у ЗМІ та серед громадськості. Проте за заголовками ховаються важливі деталі нового закону, які потребують роз’яснень. Щоб краще зрозуміти реальні наслідки, англомовне видання DairyNews.today звернулося до Степана Капшука, директора Асоціації «Укроліяпром» та визнаного експерта в галузі рослинних…

Подробнее >>

ЄЛИЗАВЕТА СВЯТКІВСЬКА, координатор Євроінтеграційного комітету СМПУ: Україна, як велика аграрна країна, суттєво змінить нинішню спільну аграрну політику ЄС

– Нещодавно Ви брали участь у Міжнародному форумі молочних кооперативів у Білостоці. Ваша презентація була присвячена руху української молочної галузі до ЄС. Що цікавило делегатів? Які проблеми, на Вашу думку, найбільше хвилюють зараз польських молочників? Загалом європейських? Враховуючи нашу географічну близькість, тісні економічні зв’язки та нашу мету – інтеграцію в ЄС, польські представники молочної галузі мають…

Подробнее >>

ОЛЕНА ЖУПІНАС, заступниця гендиректора АВМ: Виробництво молока на молочнотоварних фермах практично вийшло на рівень довоєнного 2021 року

Корови в Україні у середньому дають удвічі більше молока, ніж у часи колишнього СРСР, зазначає заступниця гендиректора Асоціації виробників молока, координаторка проєктів співпраці із переробною галуззю Олена Жупінас. Вона пояснює це покращенням генетики корів, поліпшенням селекції – з-за кордону завозять кращі породи. І тому є парадоксальний для нефахівців результат – в Україні не перший рік…

Подробнее >>

ТОРСТЕН ХЕММЕ, керівник мережі IFCN: Попит на молоко і молочні продукти буде і далі зростати

Доктор Хемме, що Ви мали на увазі, коли говорили про “золоті часи для молочників”? Д-р Хемме: З 2000 по 2022 рік попит і виробництво молочних продуктів у всьому світі зросли приблизно на 40%. Ціна на світовому ринку молока за цей період зросла на 60%. Озираючись назад, вимірюючи показники зростання, можна говорити про золоті часи Чи…

Подробнее >>

НАТАЛІЯ КАГАДІЙ, директорка департаменту ProCheese, Ardis Group: Про споживацькі тренди ринку молочних продуктів

Переробникам, торговельним мережам та іншим учасникам молочного ринку важливо слідкувати за трендами ‒ тим, що відбуватиметься у майбутньому. Світові молочні виставки, форуми з фудіндустрії виділяють низку споживацьких трендів, яким варто приділяти увагу. Здорова їжа. Вона має доповнену цінність для споживача, містить інгредієнти, які відповідають тим чи іншим особливостям здоров’я або запитам. Наприклад, так звана їжа…

Подробнее >>

МАКСИМ ФАСТЄЄВ, партнер проектів ІНФАГРО: Про порівняння спотових цін сирого молока і біржових молочних товарів в Україні та ЄС

Максим Фастеєєв, партнер проектів ІНФАГРО, на каналі UA-82.5 наводить  пояснення сьогоднішнього росту цін на молоко та молочні продукти в Україні, порівнюючи вартісні рівні і тренди з європейськими відповідниками: Вже місяць як українські молочники обговорюють рекордні ціни на сире молоко та нефасоване вершкове масло в Україні, і кожен наступний тиждень ми спостерігаємо «свіжі» рекорди. Але, якщо…

Подробнее >>

АГНЕШКА МАЛІШЕВСЬКА, директор Polska Izba Mleka, перший віце-президент COGECA: Про зміну поколінь у сільській місцевості і забезпечення безперервності аграрного виробництва

Зміна поколінь у сільській місцевості та зміна підходу до створення доданої вартості в роботі фермерів, а також постійне підкреслювання забезпечення стійкості сільськогосподарського виробництва стають провідною темою в дискусіях про майбутнє сільського господарства в усьому Європейському Союзі, включно з Польщею.  Протягом багатьох років COPA COGECA дуже чітко сигналізувала про це , привертаючи увагу як інституцій ЄС,…

Подробнее >>

ДМИТРО МАЛЯР, генеральний директор “Д.Трейдінг”: Кинулись не будувати електростанції, а рахувати гроші

Процес підготовки до зими є складним і коштовним як для осель, так і для приватного бізнесу, просто масштаби різні. На тлі невтішних заяв енергетиків про те, що значну частину робіт з відновлення української енергосистеми доведеться виконувати й у 2025 році, і згодом, найактуальнішим стає питання власної автономії. І якщо люди у власних домівках можуть хоч якось…

Подробнее >>

МАКСИМ ФАСТЄЄВ, партнер проектів Інфагро: Про операційну собівартість виробництва молока в Україні

Вже шостий рік поспіль разом з Іоном Морару, спеціалістом з тваринництва, розраховуємо умовну операційну* собівартість виробництва сирого молока в Україні. Дивлячись на результати липня, можна навіть відзначити позитив – перше зростання показника після різкого трьохмісячного падіння. Проте хочеться зайвий раз згадати та зафіксувати складні наслідки, спричинені липневою спекою, які ховаються за цифрами.   Спочатку статистика:…

Подробнее >>

ХЕЛЕН ФЕЙРЛЕМБ, консультантка з агрофінансування: Чому європейські аграрії бояться вступу України до ЄС

Хелен Фейрлемб, консультантка з агрофінансування, каже, що європейські аграрії бояться вступу України до ЄС через страх змін, адже звикли до стабільного фінансування та методів ведення бізнесу. З приходом на ринок України все може змінитися. Наприклад, українське агро може стати найбільшим отримувачем субсидій, якщо аграрна політика залишиться незмінною. Саме тому перед нами стоїть задача довести країнам ЄС…

Подробнее >>