МАКСИМ ФАСТЄЄВ, партнер проектів ІНФАГРО: Про порівняння спотових цін сирого молока і біржових молочних товарів в Україні та ЄС

Максим Фастеєєв, партнер проектів ІНФАГРО, на каналі UA-82.5 наводить  пояснення сьогоднішнього росту цін на молоко та молочні продукти в Україні, порівнюючи вартісні рівні і тренди з європейськими відповідниками:

Вже місяць як українські молочники обговорюють рекордні ціни на сире молоко та нефасоване вершкове масло в Україні, і кожен наступний тиждень ми спостерігаємо «свіжі» рекорди. Але, якщо для масла ці піки актуальні як для гривні (внутрішня потреба), так і валюти (експорт), то ситуація для сирого молока відрізняється.

На тлі рекордних гривневих показників, перерахунок в євро демонструє, що вартісні рівні сирого молока на споті тільки зараз досягли показників січня-лютого 2024 року (середнє значення минулого тижня відповідає 43 євроцентам за кг в базі 3,7/3,2). Така ситуація пов’язана з девальвацією гривні, яка автоматично формує переваги для експорту.

Для порівняння дивимось на «ракету», тобто цінову динаміку спотового молока в ЄС, беручи середнє значення для Німеччини, Франції та Нідерландів. За останній місяць молоко на вторинному ринку подорожчало на 26%(!) і розраховується на рівні 58 євроцентів за кг в базі 3,7/3,2. Такий шалений ріст чітко відображає поточний попит та зростання вартості біржових молочних товарів – нефасованого масла, сирів в опті, сухого молока та сироватки. Він сформувався за останні два тижні (для масла раніше), одразу після закінчення періоду масових відпусток в ЄС.

Вартість на сировину зараз є вищою за ціни сухого молока та масла в перерахунку на молочний еквівалент. Для ЄС це нестандартна ситуація, яка зайвий раз підтверджує наявний дефіцит додаткових обсягів сирого молока.

Водночас для України це звична картина, адже для виробництва СЗМ та масла зазвичай не використовують «дорогу» спотову сировину. Навпаки, ми відзначаємо дуже близький рівень для українських показників, що говорить про визначальну роль зростання вартості масла для ціноутворення сирого молока.

Минулого тижня різниця вартості українського сирого молока на споті проти ЄС складала -27%, різниця ЕМ СЗМ/масло складала -18%.

Еквівалент молока (ЕМ) – перерахунок актуальної (спотової) вартості біржових молочних товарів в еквівалент базового кілограма сирого молока, з урахуванням витрат і норм виробництва даних товарів.

Більше деталей про графік: https://t.me/UA825/6

UA-82.5

Останні новини: