У перший рік повномасштабного вторгнення росії, Україна суттєво збільшила обсяги експорту. Торік відбулося його помітне зменшення.
Раніше аналітики Інфагро прогнозували зниження обсягів експорту молочних продуктів і у 2024 році, але зараз зʼявилися підстави для перегляду цих прогнозів. На жаль, темпи зростання споживання молочної продукції виявилися меншими за очікувані, а обсяги переробки молока таки помітно збільшуються.
За таких умов експорт молокопродуктів мусить бути принаймні не меншим, ніж торік, навіть якщо імпорт зросте. Для нормального балансу потрібно вивезти з країни молочних продуктів біля 0,6 млн. т (в еквіваленті сирого молока), або ж 18% від загального обсягу переробленого молока.
Але все ще може змінитися. Зокрема, в першому півріччі експорт в грошовому виразі поки що менший, ніж торік, але так сталося лише через помітне зниження цін на основні експортні товари в порівнянні з першим півріччям 2023 року. Проте торік експортні ціни у другому півріччі продовжували падати, а цього року є підстави для прогнозу більш високих цін у відповідному періоді. Тому за результатами 2024 року і в грошовому виразі показники експорту можуть бути вищими.
У першому півріччі 2024 року у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року експорт молокопродуктів в грошовому виразі зменшився на 4% до 160 млн USD. Якщо порівнювати зовнішні продажі у 2024 році з довоєнним 2021 роком, то показник цих продажів нижчий на 7%.
Поточного року в порівнянні з роком минулим у першому півріччі найбільш суттєвим є зменшення обсягів експорту в кількісному вираженні: вершкового масла експортували майже вдвічі менше, до 2,5 тис. т, сирного продукту на 17%, до 4,7 тис. т. Дещо менші експортні показники по морозиву та сухому незбираному молоку.
Помітне збільшення експорту спостерігається в категорії свіжих молочних продуктів (на 22% до 8,8 тис. т), молочних консервів (на 18% до 5,6 тис. т), сироватки (на 50% до 11,4 тис. т), сиру (на 7% до 3,2 тис. т) та казеїну на 8% до 3,6 тис. т
В грошовому виразі показники відрізняються через суттєві цінові зміни. До прикладу, середньозважена ціна на казеїн у першому півріччі виявилася на 14% нижчою, ніж торік. В результаті при збільшенні фізичних обсягів експортна виручка була на 7% меншою. Значно дешевшими цього року були сироватка і сирний продукт. А от масло було на 20% дорожчим, і це дещо нівелювало суттєве зменшення експорту в кількісному виразі.
У другому півріччі ціни на більшість товарів не будуть меншими ніж торік, тому виручка має бути більшою.
На відміну від експорту, імпорт молокопродуктів у першому півріччі збільшився в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, в грошовому виразі відбулося зростання на 6% до 135 млн USD. Проте на відміну від довоєнного 2021 року, показник все ще нижчий за експорт. Зростання відбулося, в основному, за рахунок активного імпорту масла на початку року, за перше півріччя його було завезено понад 1,1 тис. т, крім того купили 530 молочного жиру.
Імпорт сиру (твердого/напівтвердого та білого) також зріс, але лише на 4% до 12,9 тис. т. Ціни на нього виявились навіть трохи нижчими, тому його купівля не вилилася в значне збільшення валютних витрат на придбання. Слід нагадати, що сир становить основу всього імпорту, в загальній структурі закупок молокопродуктів в грошовому виразі його частка у першому півріччі склала близько 65%.
Були побоювання, що зростання імпорту сиру поточного року буде більш суттєвим через дорожнечу вітчизняного товару. Але цього не трапилось через девальвацію гривні і складнощі з реалізацією в Україні. Імпортери досить обережні щодо збільшення закупок. Тому зараз є сподівання, що імпорт сиру у 2024 році все ж не буде більшим, ніж торік. Радує вітчизняних виробників також помітне зменшення обсягів зовнішніх закупок свіжих молокопродуктів, у першому півріччі показник зменшився на чверть до 6,5 тис. т.
Отже у 2024 році, всупереч очікуванням песимістів, Україна все ще залишиться нетто-експортером молокопродуктів як в перерахунку на молоко, так і в грошовому виразі.