ВАСИЛЬ ВІНТОНЯК, директор ІНФАГРО: Тренди зовнішньої торгівлі 2023

Поточного року ситуація на глобальних ринках молокопродуктів для продавців значно гірша, ніж торік. Але треба зважати на порівняльну базу минулого і поточного років, яка абсолютно нерівноцінна.

У 2022 році попит був дуже високим, ціни сягали рекордних висот, в тому числі і на сире молоко. Поточного року ціни на готові молокопродукти знижувалися  значно швидше, ніж на сировину. Власне, тому так болісно сприймають цінове падіння виробники молокопродуктів, особливо в країнах експортерах.

Тренди світового молочного ринку безумовно відбиваються і на ринковій ситуації в Україні. Зовнішній попит та ціни на українські молокопродукти знизились ще суттєвіше, ніж на глобальних ринках. Окрім глобальних факторів, значний вплив мають ще ринкові тенденції в пострадянських країнах.

З одного боку, країни регіону раніше були основними імпортерами цілого ряду українських молокопродуктів. З іншого боку, білорусь та росія зараз мають великий надлишок молокопродуктів і на тлі значної девальвації рубля мають можливість  демпінгувати на зовнішніх ринках збуту. Наприклад, світові ціни на сухе молоко становлять 2400-2500 USD/т і для багатьох експортерів навіть такі ціни збиткові. А в росії собівартість виробництва СЗМ становить менше 1700 USD/т, крім того, уряд компенсовує вартість експортної логістики.  Звичайно ж, і російські, і білоруські виробники можуть продавати свій товар дешевше 2000 USD/т. У такій ситуації західні трейдери не спішать платити за український товар більше, ніж за товар з білорусі. Інші пострадянські країни також надають перевагу більш дешевій продукції з рф чи рб.

Проте, незважаючи на таку досить несприятливу ринкову кон’юнктуру молочного ринку, українські виробники вимушені відправляти багато продукції на експорт. Через значне зниження споживання під час війни, надлишки сировини досить значні і їх необхідно трансформувати в експортоорієнтовану продукцію.

За перше півріччя поточного року експорт виявився навіть помітно більшим, ніж торік, правда, тільки в молочному еквіваленті. Але це пов’язано зі слабкою порівняльною базою 2022 року, адже торік весною зовнішні продажі були провальними через вкрай обмежені логістичні можливості. Активним став експорт у другому півріччі, коли було напрацьовано логістику і відкрито європейський ринок.

За перше півріччя 2023 року фізичні обсяги продажів збільшились, але валютна виручка через низькі ціни виявилась меншою на 5%, ніж торік. За приблизними оцінками, в країну від реалізації молокопродуктів надійло 160 млн USD.

Майже на третину збільшився експорт сухого знежиреного молока, який склав близько 12 тис. т, на 35% зросли продажі сироватки, до 7,6 тис. т, масла – на 17%, до 4,5 тис. т, сиру напівтвердого – на 62%, до 3 тис. т, свіжих молокопродуктів – на 24% до 7 тис. т.

Водночас помітно зменшились обсяги експорту сирних продуктів (на 30%, до 4,5 тис. т). Це сталося через витіснення українського товару росіянами з ринку Казахстану. Казеїн подешевшав вдвічі, тому ряд заводів відмовлялися сушити його. Цього товару експортовано 3,4 тис. т, на 13% менше ніж торік.

В цілому ж у 2023 році обсяги експорту молокопродуктів будуть меншими, ніж торік в молочному еквіваленті, і тим більше, в грошах. Зниження відбудеться практично по всіх основних позиціях, окрім сухого знежиреного молока і, можливо, сироватки.

Трохи дивним здається слабке відновлення імпорту молокопродуктів, зважаючи на зниження їх вартості в Європі. Напевно європейські торговці все ще бояться налагоджувати активні поставки в країну, де йде війна. Зокрема закупки сирів, які складали основу імпорту молокопродуктів до війни, за перше півріччя 2023 року суттєво скоротились. Твердих/напівтвердих сирів завезено біля 6,2 тис. т, що на 21% менше, ніж за аналогічний період минулого року. На 14% скоротилися закупки плавленого сиру, до 1,8 тис. т. По білих сирах маємо позитивний тренд, їх імпортували на 8% більше, ніж торік, понад 6 тис. т. На цей факт мають зважити вітчизняні сировари при виборі асортименту продукції, є резон попрацювати на імпортозаміщення в цьому напрямку.

Полишили ідею завоювання українського ринку і постачальники свіжих молокопродуктів. За перше півріччя 2023 року такої продукції завезено на третину менше ніж торік, біля 9 тис. т. Такий обсяг точно не створює конкуренції вітчизняним виробникам.

Імпорт біржових молокопродуктів також незначний, нікуди дівати свої товари. Хоча не виключена можливість відновлення закупок масла в міжсезоння, його споживання в Україні в поточному році суттєво збільшилось.

В перспективі, у повоєнний період ситуація в торгівлі молокопродуктами може суттєво змінитися. Українці будуть повертатися додому, споживання зросте. Якщо сільськогосподарські підприємства не зуміють суттєво збільшити виробництво молока , то імпорт молокопродуктів точно буде більшим ніж до війни.

Останні новини: