ВАСИЛЬ ВІНТОНЯК, директор Інфагро: Молочники зараз повинні єднатися як ніколи

Вже два тижні Україна відчайдушно бореться з російськими окупантами. Молочники також боронять свій фронт. Хтось пішов на фронт, хтось підтримує надійний тил і забезпечує продовольчу безпеку країни в цей непростий час.

Війна спричинила небувалу кризу в молочній галузі країни. Через масові обстріли прийшлося зупинити кілька молочних заводів.

Виникла проблема доставки молока з ферми до заводу, не вистачає водіїв. Ну і чи не найбільшою проблемою стала логістика готової продукції. Багато торгово-розподільчих центрів ледве не з перших днів зупинили роботу, знову ж таки в більшості випадків через брак кадрів. Виникла також проблема закупівлі необхідних інгредієнтів, упаковки для переробки як через зміну законодавства про валютні операції в умовах воєнного стану, так і знову ж таки через проблеми з логістикою.

У порівнянні з переробниками виробники молока стикнулися з іще більшими проблемами. Молочні заводи можуть зупинитися на якийсь час, а ферми – хіба що назавжди, вирізавши корів. Багато ферм частково, а то й повністю втратили можливість реалізації молока, мають проблеми із забезпеченням кормами, ветеринарними та іншими необхідними засобами.

Проблем багато. Спочатку була розгубленість. Але зараз молочники зібрали сили, згуртувались, виручають один одного і продовжують працювати подекуди навіть ефективніше, ніж до війни. Молочники єднаються для вирішення найнагальніших проблем. Вони діляться сировиною, інгредієнтами, спільно формують партії поставок готової продукції.

Пропрацьовуються контакти з європейськими країнами на предмет можливості закупок пакування, технічних засобів, інгредієнтів для молочних заводів і ферм.

Через професійні спілки/асоціації молочники вимагають від уряду термінового корегування законодавства.

Налагоджені поставки продукції до армії,
в тому числі і на безоплатній основі. Окрім того вже є постанова уряду, згідно з якою в Україні будуть відбуватися державні закупівлі продуктів харчування (в т.ч. масла, молочних консервів, сиру.

Галузь мала велику проблему з імпортом пакування, як через обмеження валютних операцій, так і в зв’язку з забороною перетину кордону чоловіками віком 18-60 років, а водії вантажних автомобілів переважно саме такого віку.
З оплатою імпорту проблему майже вирішено – більшість необхідних товарів віднесено до категорії критичного імпорту, де обмеження не працюють.

Питання виїзду військовозобов’язаних водіїв за кордон також вирішується. Є постанова КМУ No 194 від 03.03.2022 року, згідно якої відповідний дозвіл можна отримати, пройшовши нескладну процедуру.

Обсяги переробки молока в Україні могли би бути значно більшими, якщо б вдалося налагодити експорт молокопродуктів. Спочатку молочники думали, що в умовах воєнного стану цей експорт заборонений, але ні: 7 березня уряд оприлюднив нові правила, згідно яких експорт можливий. Але ще не вирішене питання логістики і ветеринарних документів для поставок в (через) ЄС.

Молочники зараз повинні єднатися як ніколи. Галузь обов’язково встоїть. Ми переможемо.

Слава Україні!

Останні новини: