ЛЮДМИЛА КРИВОХАТЬКО, заступник директора Інфагро, аналітик: Як виглядають перспективи глобального молочного ринку на початку року

Хоча після досить довгого затишшя на світовому ринку молочних продуктів спостерігається деяке пожвавлення, про кардинальні позитивні зміни говорити поки що рано.

Дійсно, в Океанії, в період, коли виробництво ще сезонно активне, ціни зміцнилися. Але в цьому випадку основну роль відіграє не покращення торгової кон’юнктури, а очікування погіршення результатів сезону і негативні погодні умови, що досі тривають.  Ця ситуація вже вплинула частково і на ринок Європи. Адже якщо негативний тренд в Океанії збережеться, Європа з лишком зможе перекрити дефіцит молока. Тут і без того зростаюче виробництво скоро почне збільшуватися ще й за рахунок сезонного фактору. Зокрема, за результатами одинадцяти місяців в ЄС на переробку було направлено 143,2 млн т молока, на 1,5% більше ніж в аналогічний період 2016 року. Для порівняння: показник за десять місяців був на 0,8% вищим, а за дев’ять – на 0,4%.

Не варто забувати і про великі обсяги інтервенційного сухого молока. І хоча, щоб уникнути такої проблеми в перспективі, Єврокомісія вже змінила правила «втручання» в ринок, але переробники все ж з обережністю ставляться до сушіння молочного білка, що може вплинути на перерозподіл сировинних потоків.

У цьому випадку «наражається на ризик» вже і ринок сирів, що до недавнього часу відрізнявся порівняно сприятливими умовами для продавців, і ринок СЦМ (хоча і в меншій мірі), і ринок масла (дефіцит, хоча, звичайно, торішній сценарій навряд чи повториться). Не варто забувати і про роль США на глобальних ринках. Найбільший (в розрізі країн і другий після ЄС) експортер СЗМ зараз також має в наявності великі запаси товару. Причому виробництво молока в регіоні збільшується і передбачається збереження такої тенденції.

Таким чином, можна прогнозувати, що і поточний рік не обіцяє бути легким для операторів молочного ринку. Невизначеність глобальних тенденцій поки не дозволяє дивитися на перспективи ринку з оптимізмом.

Останні новини: