ВАСИЛЬ ВІНТОНЯК, директор Інфагро: висока закупівельна ціна молока в Україні формується лише за рахунок його низької пропозиції на ринку, а також активного експорту вершкового масла і сирного продукту

У вересні найбільш обговорюваною темою в молочних колах України було зростання ціни на молоко. В цілому за останні три місяці выдносно якісна молочна сировина зросла в ціні на 18%. Але, на жаль, це зростання не було обумовлене зростанням купівельної спроможності вітчизняного споживача. Продажі більшості молокопродуктів зараз нижче торішнього рівня, не кажучи вже про докризовий період. Тому пропорційно подорожчанню сировини збільшити ціни на готові молочні продукти переробники не можуть. Виходить, що висока вартість молока в Україні формується лише за рахунок низького його пропозиції і активності експорту двох товарних позицій – вершкового масла і сирного продукту.

Природно, від ситуації, що склалася, у виграші, в основному, тільки сільгоспвиробники. Цілий ряд ефективних підприємств зараз має на молоці рентабельність до 50%. Загалом, їм гріх скаржитися, навіть якщо не вдається отримати дотації від держави.

Днями уряд оприлюднив проект бюджету на 2018 рік. У ньому запланована безпрецедентно велика сума для підтримки аграріїв, близько 7,3 млрд. грн. З цієї суми передбачається виділити 1 млрд. грн для підтримки фермерів і кооперації дрібних виробників; 1 млрд. грн – для часткової компенсації придбання вітчизняної сільгосптехніки і устаткування; 2 млрд. грн – в якості дотації (тваринникам, садівникам і ін.); 2,3 млрд. грн – на розвиток тваринницької галузі (будівництво та реконструкція ферм, здешевлення відсоткових ставок за кредитами).

Загалом, найбільшу суму обіцяють виплатити виробникам тваринницької продукції. Тільки чомусь більшість з них таким рішенням незадоволені. Тепер пряма дотація (компенсація за скасування пільг по ПДВ) буде меншою, а щоб отримати гроші, потрібно щось будувати. У всякому разі, в Асоціації виробників молока (АВМ) обурені таким підходом. Хоча пропозиція цілком логічна. Зараз виробництво молока і так дуже прибуткове, але обсяги виробництва малі. Необхідно додатково стимулювати тих, хто хоче розвивати напрямок, а не просто збільшувати прибуток за рахунок держави. Правда, сільгоспвиробники, маючи гіркий досвід минулих років, просто не вірять, що компенсація за будівництво буде виплачена. Тут чиновники повинні запропонувати якийсь новий, більш прозорий механізм розподілу грошей.

Роздаючи «пряники» операторам молочного ринку, в уряді також мають намір користуватися і «батогом», хоча це стосується більше переробників. Зокрема, є плани зняття мораторію на перевірку виробників молокопродуктів Держпродспоживслужбою. І це правильне рішення. Зараз на ринку досить багато фальсифікату, який не дозволяє ефективно працювати добропорядним виробникам молочних продуктів. Варто було б також дозволити перевірки і фіскальним службам, бо тема продажу сірої, ніде не врахованої продукції – відповідно, без сплати податків – в Україні стала дуже актуальною.

Останні новини: