ВАСИЛЬ ВІНТОНЯК, директор Інфагро: Обмеження енергопостачання вплине на ціни на молочні продукти

Початок літа за погодними умовами був сприятливим для виробництва молока.  Зараз на ринку спостерігається певний баланс: у виробників молока немає проблем зі збутом, у переребників немає дефіциту сировини. Якщо через можливу спеку суттєво знизиться пропозиція сировини, не виключене її швидке подорожчання. Цьому може посприяти також певне подорожчання біржових молокопродуктів, особливо масла. 

Звичайно ж, виробники молока сподіваються на подорожчання молока, нарікаючи на зниження рентабельності через зростаючі ціни на концентровані корми.

Раніше чи пізніше, але ціни і на молоко, і на молочні продукти зростуть. Адже і виробникам,  і переробникам молока, схоже, доведеться знову працювати в реаліях регулярних відключень електроенергії. Це, безумовно, призведе до зростання собівартості, збільшення втрат через недотримання температурного режиму у виробничих процесах, зберіганні та логістиці.

Деякі торговельні мережі вже зараз хочуть перекинути свої ризики на виробників молокопродуктів. Зокрема, вони висувають вимогу, за якою у випадку псування молочної продукції на їх складах та точках роздрібної торгівлі втрати мають списуватись на рахунок постачальників — переробників молока. Логіки, звичайно, в цьому немає, але мережі вже штрафують постачальників за перебої в поставках, спричинені відключенням електропостачання.

Очевидно, не всі мережі змогли як слід підготуватися до блекаутів, забезпечивши свої ТРЦ і магазини альтернативним енергопостачанням. А от більшість переробних заводів, маючи гіркий досвід осені-зими 2022/2023, придбали потужні генератори і можуть майже безперебійно працювати навіть без централізованого енергопостачання. Але є і дрібні підприємства, які несуть і надвлі продовжуватимуть нести через це великі збитки.

Через ту ж саму причину мають проблеми також і виробники молока, що може відобразитися на якості пропонованої заводам сировини.

Зважаючи на прогнози енергетиків щодо ще більш складної ситуації в зимовий період, і виробникам, і переробникам молока, а також торгівлі доведеться інвестувати в альтернативне енергозабезпечення. Через збільшення акцизів виростуть також ціни на пальне, подорожчає логістика, вплине і брак кадрів. Звичайно, це все відобразиться на вартості молочних продуктів. Скоріш за все, вже з середині літа, раніше ніж зазвичай, ціни на молочну продукцію почнуть зростати.

Є велика вірогідність зростання цін не тільки на продукцію для роздрібної торгівлі. Кон’юнктура світових ринків розвивається досить непогано, що робить вигідним експорт українських молочних продуктів. У травні середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО склало 126,0 пунктів, що на 2,3 пункти (1,8%) вище за квітневий показник і на 4,3 пункти (3,5%) вище за рівень відповідного періоду 2023 року. Головним фактором підвищення котирувань молочної продукції стало зростання попиту з боку сектору роздрібної торгівлі та громадського харчування перед літніми відпустками. Вплинуло також очікуване зменшення виробництва молока в Західній Європі до рекордно низького рівня у поєднанні із сезонним скороченням виробництва молока в Океанії.

Останні новини: