Санкції загрожують проблемами російському молочному сектору

З початку російського вторгнення в Україну російські молочні компанії стурбовані перспективою кризи доступності упаковки.  Загроза з’явилася, коли західний бізнес пообіцяв розірвати зв’язки з російськими партнерами.

Через відсутність упаковки в росії можуть відновитися продажі молока в бідонах, повідомила на засіданні парламенту в кінці березня заступник голови аграрного комітету Держдуми Надія Школкіна з компанії Tetra Pak, говорячи про проблеми в молочному секторі.  Інші варіанти продажу молока включають продаж з молокоматів, поліетилен і пластикову упаковку, додала вона.

У людей похилого віку згадка про бідони викликає спогади про дефіцит продовольства наприкінці радянської епохи та на початку 1990-х років, коли, щоб купити бідон, треба було вистояти в черзі. Економіка минулого зробила дефіцит молока синонімом бідонів в росії, або, принаймні, так здавалося донедавна.

На момент написання статті (25 квітня 2022) більше 500 західних брендів публічно оголосили про своє рішення вийти з російського ринку через вторгнення росії в Україну.  Безпрецедентні санкції вдарили по логістиці та 80% російського банківського сектору, що змусило імпортерів призупинити поставки або скоротити свій бізнес у країні.  Для пакувальної промисловості це означало початок шторму.

Криза упаковки

Московський аналітичний центр Russian Business Consulting, посилаючись на місцеві молочні компанії, повідомив, що масовий вихід бізнесу спричинив повноцінну кризу у галузі пакування.

«Шведська транснаціональна компанія Tetra Pak погано поводиться з росією», – сказав засновник російського молочного холдингу «Молвест» Аркадій Пономарьов, пояснивши, що вона не дає випускати упаковку для таких продуктів, як кефір і ряжанка».

«У нас в країні є обладнання, є машина, яка може працювати, але не дають бюджету і не дають дозволу на закупівлю матеріалів, щоб завод виробляв цю тару», – пояснив Пономарьов.

Залежність від імпортного обладнання в індустрії пакування молочних продуктів майже абсолютна, прокоментував Равіль Даутов, генеральний директор російської молочної компанії Laktis.

«У зв’язку з санкціями перед нашим підприємством постала нова проблема – знайти аналоги для імпортних запчастин.  Як не дивно, але вони незамінні не у випадку виробництва, а у випадку з пакувальними машинами.  У цьому сегменті 95% обладнання – іноземного виробництва», – сказав Даутов, додавши, що обладнання дороге, складне й автоматизоване, тому є небагато можливостей, щоб імпортну сировину можна було замінити на продукцію.  російського походження.

Імпортна сировина

Проте пакетна криза стосується не лише Tetra Pak.  У березні Elopak і Stora Enso оголосили, що припиняють свою діяльність в Росії, а Tetra Laval прийняла рішення про скорочення діяльності в країні.

У харчовій пакувальній промисловості картон, поліетилен, фарби, алюмінієва фольга та інша сировина в Росію імпортуються переважно з Європейського Союзу.  Наприклад, вибілений картон імпортується з Фінляндії.

Пономарьов розповів, що є світлогірський завод, який виробляє упаковку для молочних продуктів ще з радянських часів, але він належить американській компанії.  Поліетилен російського походження підходить тільки для зовнішнього шару упаковки, але шар поліетилену, який знаходиться всередині упаковки, імпортується в Росію з Німеччини.

«До молока в металевих бідонах, мабуть, не дійде, хоча, знаєте, краще не обіцяти», – заявив Пономарьов.

Виклики

Справді, російські виробники упаковки були досить глибоко інтегровані в глобальні ланцюги поставок, – коментує Артем Бєлов, голова Російської спілки виробників молочної продукції «Союзмолоко».

«Хоча досить висока частка готової продукції виробляється в росії, багато комплектуючих імпортується, і на пошук альтернативи чи перехід на інші види упаковки знадобиться деякий час», – сказав Бєлов, додавши, що «Союзмолоко» працює спільно з Міністерством сільського господарства Росії над вирішенням питання з упаковкою.

«Постачальники зараз мають деякі запаси, і найбільші гравці зможуть збільшити запаси, яких буде достатньо для підтримки роботи протягом кількох місяців найближчим часом.  Справи складні, але ми не бачимо дефіциту жодної продукції», – сказав Бєлов.

Проте деякі виробники молочної продукції підрахували, що наявні запаси дозволять їм працювати протягом 1,5-3 місяців, і що вони шукають вирішення проблеми на федеральному рівні.

Новий термін «найкраще вжити до».

У довгостроковій перспективі упаковка в російській молочній промисловості, швидше за все, стане простішою, прокоментував представник молочної компанії.  Це пов’язано зі скороченням термінів придатності продукту.

«На даний момент використовуються наявні варіанти упаковки, оскільки вони найдешевші та найефективніші.  Перехід на скло, або бідони, буде пов’язаний з великими проблемами.  Адже ми велика країна, і не всі регіони самозабезпечені молоком, тому, коли ми говоримо про віддалені території, термін придатності — це не лише зручність покупця», — повідомило джерело.

Пономарьов сказав, що молочна галузь може повернутися до часів, коли не було захисних матеріалів для упаковки сиру – нарізаного та фасованого прямо в роздрібних магазинах.

«Здебільшого можна обійтися без продукції Tetra Pak.  Проте повністю відмовитися від упаковки цієї компанії не вдасться», – заявив 31 березня на прес-конференції міністр сільського господарства Челябінської області Олексій Кобилін.

Кобилін стверджує, що пакування молочних продуктів у скляні пляшки — не найкраща ідея, оскільки такий підхід скоротить термін зберігання молочних продуктів.

Бідони можуть поставити під загрозу якість

Заступник глави уряду Удмуртської Республіки Ольга Абрамова, виступаючи з російською пресою на початку квітня, висловила сподівання, що Росія не стане свідком повернення бідонів, оскільки використання такого типу упаковки може поставити під загрозу якість продукції.

«Я не думаю, що найближчим часом ми будемо продавати молочну продукцію в металевих бідонах.  Тут важливе питання безпеки харчових продуктів, тому я не в захваті від цієї ідеєї», – сказала Абрамова.

ІНФАГРО за матеріалом dairyglobal.net

Останні новини: