Куди веде молочний сектор ЄС “Зелена угода” (The European Green Deal)? Цього ніхто не знає і не може знати на даному етапі, але можна зробити оцінки. Стаття Крістофа Лафужера (Gira) в журналі International Dairy Magazine частково резюмує те, чого нам було б розумно очікувати.
Виробництво молока може впасти до 8%, а ціна на молоко може зрости більш ніж на 10%. Все це викликано тим, що молочний сектор ЄС став більш стійким, у всякому разі, з точки зору брюссельської бюрократії. Використання добрив і пестицидів буде обмежено, а з урахуванням ще більш високих податків на викиди вуглецю вартість практично всього, що виробляється з використанням енергії, зросте. І це стосується всього, що ми використовуємо в повсякденному житті, а також при виробництві, переробці і упаковці молока.
Одним з центральних елементів стратегії Farm2Fork є екологічно чисті продукти. Згідно з даними Єврокомісії, частка органічного сільського господарства має зрости до 25%. Це означає, що кілька тисяч ферм повинні перетворитися з традиційних в органічні. І те, що вони виробляють, також має потрапляти на тарілки споживачів.
Дуже сумнівно, що це спрацює. Люди стикаються зі зростанням вартості життя (податок на викиди вуглецю …) і в той же час повинні витрачати значно більше на продукти харчування. А тепер ще й Corona утворила діри в бюджеті кожної країни ЄС, більшість з яких страждали від серйозних фінансових проблем ще до пандемії. Це означає, що податки не будуть знижені, навпаки, вони можуть бути збільшені. Так що, схоже, в кишенях споживачів не залишиться занадто багато, щоб втілювати концепцію Farm2Fork в життя.
«Зелена» ідеологія ЄС несе в собі ще одну небезпеку: органічного молока може стати багато, а надлишок пропозиції знизить рівень цін. Для виживання виробництва органічного молока буде потрібно ще більше субсидій. «Тому легко зрозуміти, чому ця скринька божевільних ідей під назвою Farm2Fork зазнає невдачі», – вважає Роланд Соссна, редактор журналу IDM.
International Dairy Magazine