МАКСИМ ФАСТЄЄВ, провідний аналітик молочних ринків, Інфагро: Українські оператори молочного ринку вже пристосувались до карантинного режиму і готові забезпечувати продовольчу безпеку країни

Основними факторами впливу на всю світову діяльність зараз є коронавірус і економічна криза, яку спровокувала пандемія. Також негативний ефект посилився падінням цін на нафту.

Щодо молочки загалом, в короткостроковій перспективі ми бачимо стрибок споживчого попиту майже у всьому світі. Він зв’язаний з панікою і карантинними режимами. Але по тих країнах, які запровадили карантин раніше, вже видно, що цей попит стабілізувався. При цьому всюди бачимо падіння в сфері харчового обслуговування – кафе та ресторани закриті, люди залишаються вдома.

На ринку біржових молочних товарів навіть в короткостроковій перспективі немає нічого позитивного. Основною причиною тут є проблеми з логістикою – нестача робочої сили на всіх етапах ланцюжка, карантини, обмеження міжнародної торгівлі. Ці фактори не просто подвоїли вартість морської та авто логістики, але в деяких випадках зовсім обмежили пересування товару. Наприклад, на період жорсткого карантину в Китаї (лютий – початок березня) в країні були проблеми з реалізацією і транспортуванням товарів, в т.ч. молочних, по території країни, через що молочні заводи переключилися на виробництво біржових товарів з довгим терміном придатності – сухого молока та масла. Це однозначно спричинить зменшення світового попиту на перелічені позиції, то у що Китай є найбільшим імпортером молочної продукції.

Зараз подібні тенденції спостерігаються і в Європі. Оператори ранку вже бачать необхідність зменшення виробництва сировини, щоб уникнути надмірного виробництва і здешевлення біржових товарів або навіть випадків утилізації сирого молока, які вже трапляються в ЄС. Вплив дешевої нафти полягає в тому, що продавці “чорного золота” зазвичай є у той же час імпортерами продуктів харчування, в т.ч. і молочних товарів. Тобто це, знову таки, знизить світовий попит (і ціни) на молочну продукцію. Сухе молоко страждає зараз найбільше.

Сухе знежирене молоко зимою на світових ринках коштувало 3 USD/кг, у квітні прогнозується на рівні 2 USD/кг. Україна не виключення. Сушки запустили з березня, цьому сприяла погода. Казеїн і сухе молоко виробляються досить активно, пропозиція у квітні буде зростати. З урахуванням світових тенденцій, переробники будуть знижувати ціни на сировину. Але девальвація гривні частково згладжує цей негатив. Плюс вона буде сприяти зменшенню обсягів імпортної продукції. Тому маю сподівання, що поточні кризи будуть впливати на молочну галузь України несуттєво. Українські оператори зараз вже пристосувались до карантинного режиму і готові забезпечувати продовольчу безпеку країни, а також експортувати надлишки у високий сезон виробництва (квітень-червень).

proagro.com.ua

Останні новини: