Конференція МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС 2024 відбулася

Масований ракетний обстріл, який 28 листопада тривав більше 11 годин, та відключення енергоживлення не завадили делегатам конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС 2024 зібратися і провести свій щорічний захід.

Делегатів вітали Вадим Чагаровський, голова Спілки молочних підприємств України, Альберт де Гроот, новообраний президент Європейської молочної асоціації (EDA) та Віталій Коваль, міністр аграрної політики та продовольства України. Виступаючи перед делегатами, Вадим Чагаровський підкреслив, що молочна галузь залишається найважливішою складовою аграрного сектору і попри важкі умови воєнного часу, починає нарощувати виробництво, особливо у західних областях. Про підтримку лібералізації торгівлі молочними продуктами та повну інтеграцію України у вільний ринок Євросоюзу говорив Альберт де Гроот, підтвердивши підтримку EDA українським молочникам. Віталій Коваль у своєму вітальному виступі перед делегатами, підкреслив важливість молочного тваринництва в аграрному секторі країни, перспективи розвитку галузі та необхідність конкуренції з імпортною продукцією на вітчизняному ринку. Він подякував Спілці молочних підприємств за активну роботу, яку вона проводить в ЄС, встановлюючи контакти з колегами та просуваючи свої компанії на ринок ЄС.

Леонід Тулуш, керівник експертно-аналітичного відділу СМПУ, представив делегатам вичерпну картину стану молочної галузі України, означив проблеми, з якими стикається молочна переробка, та запропонував можливі шляхи їх вирішення. Про фінансові можливості, якими можуть вже зараз скористатися українські молочники, розповів Юрій Войчак, директор департаменту продажів ММСБ Ощадбанку.

Обговорення теми, яка вже не менше десяти років хвилює переробників молока – взаємовідносини з торговельними мережами, відбувалося представниками всіх ланок ланцюга постачання молочної продукції. Участь брали виробники сирого молока (Олена Жупінас, заступниця директора АВМ, Іон Морару, керівник проекту “Розвиток молочного скотарства” СМПУ), переробники (Сергій Вовченко, голова Наглядової ради ГК Молочний альянс) та торгівлі (Наталія Петрівська, виконавча директорка Ukrainian Food Retail Alliance). Державні органи, з якими переробники вже давно ведуть переговори про законодавче врегулювання проблеми затягування виплат за поставлений товар і врегулювання взаємовідносин з торгіалею в цілому, представляли Ганна Лічман, народний депутат України, Комітет ВР з економічного розвитку і Тарас Висоцький, перший заступник міністра агрополітики та продовольства України.

Модерував обговорення теми Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ. У ході виступів представники кожної ланки постачання поділилися проблемами, які їм доводиться вирішувати, висловили розуміння того, що питання взаємовідносин учасників ланцюга “виробники – переробники – торгівля” необхідно вирішити, керуючись вже напрацьованими європейськими практиками. Ганна Лічман запросила представників переробки до робочої групи, яка займається цим питанням.

Після дегустації сирів КОМО та Клуб Сиру, яку влаштувала для учасників заходу компанія, почалася панель, де учасників конференції ознайомили з сучасним станом і перспективами євроінтеграції молочної галузі. Модератором виступив Максим Фастєєв, партнер проектів ІНФАГРО, радник Євроінтеграційного комітету СМПУ. Своїм баченням євроінтеграції української молочної галузі поділилися європейські колеги – Юкка Лікітало, генеральний секретар EUCOLAIT, Каролін Спаанс, радник з аграрних питань Посольства Нідерландів в Україні, та Єжи Плєва, експерт Team Europe Direct, який, як приклад, навів шляхи, пройдені Польщею і іншими країнами при приєднанні до ЄС . Про те, як українська молочна галузь планує наближатися до європейських галузевих вимог, розповіли Єлизавета Святківська, координатор Євроінтеграційного комітету СМПУ, та Василь Антоненко, керівник експертної групи у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Урядового Офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Протягом обговорення, основною була думка про те, що зміни потрібно планувати, вони мають бути конкретними і впроваджувати їх треба швидко, адже інтеграція галузі до ЄС означає, що вже скоро грати потрібно буде за європейськими правилами. Близько 60 українських молочних підприємств вже сертифіковані для продажу своєї продукції до ЄС і успішно просувають свою продукцію на європейському ринку, але роботи ще дуже багато, особливо в частині вимог до благополуччя тварин та деяких інших.

Продовжуючи тему євроінтеграції та необхідності модернізації виробництва, Міхал Ердасек, менеджер по ключових клієнтах компанії MEGA, добре відомої українським переробникам молока, представив можливості компанії, якими можуть скористатися українські переробники, впроваджуючи новітні технології. 

Темі торгівлі молочними продуктами на внутрішньому та зовнішньому ринках було присвячено панель, яку модерувала Ірина Висоцька, координаторка компонента “Молочний сектор” QFTP. 

Обговорення почалося зі змін, що відбулися на внутрішньому ринку. Кирило Єжов, директор з розвитку бізнесу компанії КАНТАР Україна, поділився даними дослідження змін, що відбулися в поведінці українського споживача за роки повномасштабної війни, а також надав цінні для виробників молочної продукції відомості про те, якій продукції споживач зараз надає перевагу. Розширила картину Дарина Рєзнікова, начальник Управління товарів короткого терміну зберігання Metro Cash & Carry Ukraine, розповівши про плани компанії по зниженню залежності від промо акцій та методи, які використовує компанія для підтримки лояльності своїх клієнтів. 

Обговорення стану зовнішньої торгівлі почалося з презентації Джулі Коллард, менеджера з питань економіки та торгівлі Eucolait, яка представила дані по різних регіонах світу, особливості впровадження міжнародних торговельних угод та залежність експортної торгівлі від політики. Продовжуючи цю тему, Василь Вінтоняк, директор ІНФАГРО, зробив огляд молочного експорту України за останні роки, продемонструвавши ті зміни, які відбулися у перший рік повномасштабного вторгнення завдяки в тому числі і введенню автономних торгових заходів Євросоюзом. Практичним досвідом експорту до ЄС поділилися Ірина Віхтюк, директор з експорту МК “Волошкове поле”, і Юрій Шаблієнко, заступник директора з розвитку зовнішніх ринків збуту ГК «Континіум». Про перспективи і можливості розширення експорту говорили Юрій Шевчук, віцепрезидент Olam Food Ingredients і Олексій Грушецький, заступник директора з просування експорту Офісу з розвитку підприємництва та експорту.

Конференція ще раз продемонструвала єдність тих, хто зберігає та розвиває молочну галузь України, і навіть у важкий воєнний час продовжує випускати молочну продукцію для українського споживача, допомагає нашим Збройним Силам, пробивається на нові експортні ринки і готується стати частиною вільного ринку ЄС. 

Останні новини: