Як підкреслюється в короткостроковому звіті Європейської комісії, у 2024 році ціни на сире молоко в ЄС стабілізувалися на рівні, значно вищому за середній показник за останні 5 років.
Незважаючи на несприятливі погодні умови в окремих регіонах і в різні пори року, наявність і якість пасовищ і кормів були достатніми для підтримки стабільних надоїв. Оскільки вміст сухої речовини в молоці збільшиться лише незначно (+0,1%), у 2024 році поставки молока в ЄС дещо зростуть (+0,5%, включаючи додаткові поставки через високосний рік), оскільки збільшення надоїв молока в ЄС (+0,9%) компенсує зменшення у дійному стаді великої рогатої худоби (-0,3%).
Виробництво сиру та сироватки в ЄС збільшує свою частку в пулі сухих речовин молока (+2,1% та +1% відповідно), тоді як пропозиція вершкового масла в ЄС є обмеженою (-1,6%) із рекордно високими цінами у 2024 році.
У 2024 році загальний експорт молочної продукції ЄС, ймовірно, зменшиться в натуральному виразі (-2% в еквіваленті молока). У той час як експорт сиру з ЄС продовжує зростати (+2,1%), очікується, що експорт СЗМ і СНМ знизиться (-5% і -15% відповідно) через слабкий імпортний попит у Китаї та зростання конкуренції на ключових експортних ринках.
Виробництво свіжої молочної продукції, ймовірно, зросте (+0,5%), але слабкий світовий попит спричиняє зниження експорту свіжої молочної продукції з ЄС (-3%).
Прогнозується, що у 2025 році виробництво молока в ЄС дещо зросте (+0,2%). За нормальних погодних умов продовження скорочення поголів’я молочної худоби (-0,7%), як очікується, буде компенсовано підвищенням надоїв (+1%).
Як зазначено у звіті, існує значна неоднорідність у розвитку поставок сирого молока між країнами ЄС. Поставки молока, ймовірно, залишаться стабільними в Німеччині та Данії, тоді як вони зменшаться в Нідерландах та Ірландії (через негативний вплив вологих умов на стан пасовищ). У 2024 році поставки молока у Франції, Іспанії та Італії можуть зрости, тоді як Польща продовжить тенденцію до зростання, характерну для останніх кількох років.
Ціни на сире молоко в ЄС стабілізувалися на рівнях, що значно перевищують історичні (46,9 євро/100 кг у серпні, +17% порівняно із середнім показником за 5 років до кінця 2023 року). Водночас ціни на добрива падають порівняно з 2022 роком, а ціни на енергоносії стабілізувалися на рівнях, значно вищих за середні за останнє десятиліття.
Хоча пасовища перебувають у середньому стані на більшій частині Західної Європи, погодні умови в деяких регіонах були несприятливими в різні пори року (наприклад, волога весна в Ірландії перешкоджає польовим роботам і випасу худоби, сильні дощі в Балтії призводять до заболочення полів, є вплив жаркої та сухої погоди у Східній і Південній Європі). Тим не менш, наявність і якість пасовищ і кормів забезпечить стабільне постачання молока і витрати на корм у 2024 році.
Прогнози щодо відновлення споживчого попиту на молочні продукти залишається обережним. Інфляція по харчових продуктах залишається вищою за загальну інфляцію, а роздрібні ціни на деякі молочні продукти (наприклад, масло) значно зросли у 2024 році.
Очікується, що виробництво СЗМ в ЄС скоротиться лише незначно (-0,1%) у 2024 році після значного падіння у 2022 році. Розширення експорту СЗМ у 2023 році не продовжилося. Хоча експорт СЗМ до більшості країн MENA продовжував збільшуватися в першій половині 2024 року, слабкий імпортний попит у Китаї, ймовірно, призведе до зниження експорту (-5%).
У 2025 році виробництво СЗМ може дещо зрости, а експорт відновитися. Це залежить також від майбутнього імпортного попиту країн Південно-Східної Азії та конкурентоспроможності ЄС на цих ринках (+1%). Очікується, що після відновлення у 2023 році, експорт СНМ з ЄС у 2024 році значно скоротиться (-15%) через продовження слабкого попиту з боку Китаю та посилення конкуренції з боку Нової Зеландії на інших експортних ринках. Більшість із цих труднощів може тривати у 2025 році, ймовірно, призводячи до подальшого зниження експорту СНМ (-5%). Виробництво СНМ, з іншого боку, ймовірно, лише незначно знизиться у 2024 році (-0,2%), що дозволить відновити внутрішнє споживання (+11%).
У 2024 ціни на вершкове масло в ЄС різко зросли, до осені перевищивши 7 євро/кг в середньому по ЄС. Зростання ціни відбулося через обмежену пропозицію та стабільний попит. Очікується, що у 2024 році виробництво масла в ЄС впаде (-1,6%). Водночас високі ціни в ЄС не дозволили підтримувати зростання експорту масла, який, як очікується, скоротиться (-4%) у 2024 році порівняно з високим рівнем минулого року. Внутрішнє споживання вершковогомасла в ЄС може адаптуватися до зниження його цінової конкурентоспроможності (також порівняно з іншими жирами) зі зниженням (-1,4%).
Виходячи зі зростання виробництва свіжої молочної продукції у перші три квартали року, у 2024 році їх виробництво, ймовірно, зросте (+0,5%). Виробництво вершків і йогурту може динамічно зростати (+2%), а також дещо збільшиться пропозиція питного молока ( +0,3%).
Експорт з ЄС, ймовірно, продовжить скорочуватися (-3%) через падіння імпортного попиту в Китаї. Зменшення експорту може перемістити додаткові обсяги на внутрішній ринок ЄС, викликавши зростання внутрішнього споживання (+0,6%). У 2025 році споживання в ЄС, ймовірно, повернеться до тенденції до зниження, яка спостерігалася за останні кілька років (через зміни у споживанні молока), а експорт з ЄС може ще більше скоротитися через теюб що світовий попит залишатиметься слабким (-3%). Через негативні фактори попиту як на внутрішньому, так і на світовому ринках, виробництво в ЄС може впасти до рівня, порівнянного з 2022 роком (-0,8%).
ІНФАГРО за матеріалом forummleczarskie.pl