Молочні спілки Польщі та України хочуть розчистити прикордонні переходи

За спільної ініціативи Польської молочної палати та Спілки молочних підприємств України було підписано спільну заяву щодо ситуації на польсько-українському кордоні, пов’язаної з протестами та блокуванням пропусків перевізниками.

І польська, і українська сторона хочуть підтримувати партнерські та рівноправні торгові відносини. Слід зазначити, що Польща є потужним постачальником товарів на український ринок. За даними української сторони, за 10 місяців 2023 року Польща експортувала в Україну товарів на суму приблизно 5,5 млрд євро. Очікується, що імпорт товарів із Польщі цього року матиме значну частку в загальному обсязі імпорту товарів з ЄС в Україну. Протягом 10 місяців цього року Польща експортувала в Україну молочної продукції на понад 160 млн євро, а Україна поставила відповідної продукції на польський ринок на 77 млн ​​євро.

Польські молочні продукти становлять значну частину всієї молочної продукції, яку закуповує Україна за кордоном. Польща продає в Україну готові продукти з високою доданою вартістю, які продаються безпосередньо споживачам і, що важливо, під польськими брендами. А війна, яка триває вже майже два роки, значно дестабілізувала ситуацію в європейському агропродовольчому секторі. Молочний сектор є одним із найбільш постраждалих від цієї кризи” – каже директор Польської молочної палати Агнешка Малішевська.

Ситуація, з якою ми маємо справу сьогодні, є безпрецедентною і призводить до величезних проблем і дезорганізації по обидва боки кордону. Розуміючи аргументи польських перевізників, не варто забувати, що блокування, які вони застосовують, є проявом безпорадності за відсутності спроби конструктивної дискусії та пошуку виходу із ситуації, що склалася.

Блокування прикордонних переходів впливає на польських експортерів. Обидві сторони, стурбовані поточною ситуацією на кордоні, вважають, що практична блокада руху є поганим рішенням для обох країн і може призвести до серйозної загрози розвитку як польських, так і українських суб’єктів господарювання. Ця ситуація особливо тривожна в передріздвяний період, коли польські молочні продукти не можуть потрапити на український ринок через труднощі, які також стосуються польських перевізників. Польські компанії б’ють на сполох, що українські клієнти чекають польську продукцію, а поставки неможливі або дуже ускладнені, через що польська молочна промисловість щодня втрачає мільйони.

Було одностайно заявлено, що слід шукати рішення, які б поважали інтереси підприємців обох країн, і єдиний шлях – негайний початок діалогу щодо спірних питань на урядовому рівні. Заяву з цього приводу також було надіслано сьогодні міністру сільського господарства та міністру транспорту Польщі для термінових дій.

ІНФАГРО за матеріалом portalspozywczy.pl, Roman Wieczorkiewicz

Останні новини: