Підсумки щорічної асамблеї Європейської молочної асоціації

Майбутнє за молочними продуктами!

Саме під таким гаслом минулого тижня відбулась в Брюсселі Щорічна асамблея Європейської молочної асоціації (EDA).

На конференції зібралась велика кількість топ менеджерів, головна панель була представлена генеральними та операційними директорами Lactalis, FrieslandCampina, Arla Foods, Tetra Pak.

Усі вони погодилися, що, враховуючи зростання населення у світі та те, що Європа є одним із найбільш сприятливих регіонів у світі для молочного виробництва, у молочних продуктів є перспективне майбутнє. Згідно з новими даними ФАО, дефіцит білка зросте до 33 мільйонів тонн до 2050 року. Це відкриє величезні можливості для молочних продуктів, які забезпечують харчування за доступною ціною.

Проте кількість викликів для галузі за останні роки зросла. Кризи (COVID, вторгнення рф в Україну, енергетична, інфляція, тощо) підвищили волатильність та непередбачуваність цінових трендів. Це змінило ставлення до «сталого розвитку» (sustainability). Тепер бізнес, крім екологічної сталості, все більше звертається до сталості економічної, без якої неможливо інвестувати в покращення екології та соціального розвитку.  

Європейські парламентарі, молочні асоціації та бізнес впевнені, що дії Єврокомісії останньої каденції були багато в чому помилковими. Політичний популізм призвів до негативних наслідків для аграрного сектору в цілому та молочного зокрема. Президент EDA Джузеппе Амброзі: «Ми не бачили, щоб Комісія ЄС діяла на основі основних вимог до законотворчого процесу: науковий підхід, оцінка впливу та певний рівень залучення зацікавлених сторін».

Наступного року заплановані вибори в Єврокомісію, всі оператори з нетерпінням чекають на зміни та реформи. Аграрний сектор має мати чітку стратегію та посісти провідне місце серед інших напрямків діяльності ЄК.

«Нам доведеться зробити так, щоб молочні продукти були помітними в політичному просторі в Брюсселі з самого початку наступного законодавчого терміну в липні 2024 року. Ми просто не можемо дозволити собі ще п’ять років просто захищатись», – додав Амброзі. Він сказав: «Як EDA, ми будемо встановлювати три стовпи європейської історії успіху для молочників: єдиний ринок, амбітну торговельну політику та спільну сільськогосподарську політику, яка підтримує перехід до сталого розвитку, в якому ми перебуваємо».

Також дуже важливий меседж від європейських асоціацій та бізнесу – не треба зайвих регуляцій, чиновники не повинні вказувати, як робити бізнес. Регулятивні цілі мають бути чіткими, але бізнес має сам визначати, яким чином він реалізує поставлені завдання з мінімалізацією економічних ризиків.

Україна має скористатися переліченими майбутніми змінами в європейській політиці та просувати своє бачення спільного аграрного ринку з ЄС.

На головній панелі конференції назагал озвучені тези від представників української сторони: український бізнес вже демонструє принципи економічної сталості, «виживаючи» під час війни та забезпечуючи продовольчу безпеку як в середині країни, так і в світі. Не дивлячись на поточні важкі умови, український молочний бізнес в середньостроковому періоді бачить себе частиною європейської «молочної родини».

Представники СМПУ та EDA домовились про поглиблення кооперації задля представлення спільної позиції української та європейської молочних галузей на шляху до євроінтеграції.

Важливим моментом для української сторони було озвучення намірів європейського молочного бізнесу щодо майбутнього інвестування в розвиток молочного сектору України.

UA-82.5

Останні новини: