Закупівельна ціна молока-сировини від товарних ферм зростає

На ринку молока-сировини очікувано спостерігається зростаючий ціновий тренд. Вартість сирого молока, отримуваного заводами від молочно-товарних ферм, за останній місяць суттєво підвищилась. – ІНФАГРО

На користь зростання попиту виступають наступні фактори: відвойовані території, відновлення роботи низки заводів, продовження програми держзакупівель, напрацювання по експорту.

Перемога ЗСУ на півночі країни поновила доступ переробників до заблокованих регіонів і, відповідно, до молока. Попри те, що логістичні шляхи досі серйозно пошкоджені, оператори шукають варіанти забору сировини, заводи відновлюють роботу, а ритейл і мережі налагоджують канали збуту.

Програма держзакупівлі скоротила бюджет порівняно з березнем, але продовжує бути цікавою для переробників, передусім через можливість швидко отримати кошти за реалізовану продукцію.

Експорт відновлюється повільно. Польща дала «зелений» коридор до своїх портів і потребує пунктів перевантаження товару в контейнери. Румунія, попри спрощення процедур, має обмежені можливості в порту в Констанці, а також лімітовану кількість контейнерів.

Поміж тим, трейдери та українські оператори все одно поступово опрацьовують перелічені шляхи, нарощують обсяги продажів до ЄС, традиційно працюють з Молдовою, навіть почали відвантажувати товар довгим шляхом в Казахстан.

Такі дії, безумовно, не тільки підтримують попит всередині країни, але і є необхідними через надлишковий промисловий баланс (в еквіваленті молока), що характерний принаймні для другого кварталу поточного року. Розрахунки Інфагро базуються на загальній пропозиції сирого молока під переробку в поточному році на рівні 2,7 млн. тон (у базі 3,4/3,0 з відхиленням -0,2 і +0,2 млн. т) з паралельним зменшенням попиту всередині країни.

Потреба внутрішнього ринку (промислове використання в еквіваленті молока) в поточному році буде суттєво скорочена до рівня 2,5 млн. тон (-27% до 2021 року) через міграційні процеси і падіння економіки, спричинені військовою агресією рф щодо України.

В квітні відзначаємо фактор дефіциту і зростання вартості паливно-мастильних матеріалів. Частка цієї статті в загальних витратах на виробництво і транспортування сировини значно зросла. Найбільший ефект здорожчання палива справляє на закупівельні ціни молока від населення – тренд ціни цієї категорії постачальників «на заводі» схожий з динамікою ціни молока с/г підприємств, але ціна збору відновлюється значно повільніше через ріст частки транспортно-заготівельних витрат. Відповідно, населення шукає інші канали реалізації свого товару і скорочує пропозицію для переробки.

В другій половині місяця очікуємо на подальше зростання закупівельних цін сирого молока в Україні.

ІНФАГРО

Останні новини: