Генеральний директор Streda Consulting розповів про експорт білоруських сирів та сироватки

На думку Олексія Груздєва, генерального директора Streda Consulting, аналіз показників експорту сирів та сироватки з Білорусі може створити враження про високу ефективність молочної галузі РБ.

Експорт сухої молочної сироватки збільшується, зростають валютні доходи від нього.

Зростає також постачання білоруських сирів на ринок РФ. При цьому білоруські сири на 30% дешевші за російські. Але тут велику роль відіграють розбіжності у структурі асортименту. На цьому фоні підвищуються запаси на складах у російських сироварів — у 2021 році у них накопичилося 36,5 тис. тонн нерозпроданої продукції.

Олексій Груздєв вважає, що ефективність білоруських сироварів базується не лише на успішності продажів на зовнішніх ринках сирів і сироватки та грамотної диверсифікації експортних потоків. Істотними чинниками успіху виступають девальвація та низька вартість у Білорусі основної сировини – молока. І досягається це не за рахунок високої ефективності молочних ферм, а держрегулюванням, яке штучно знижує закупівельні ціни на молоко. Білоруські переробники майже не відчувають тиск різкого зростання собівартості, який відчувають на собі їхні колеги в РФ.

«Що ж стосується збільшення експорту білоруської сироватки до Китаю, то це забезпечується не завдяки збільшенню виробництва сировини, а за рахунок скорочення його постачання до РФ. Можливості нарощувати експортні постачання сирів у Білорусі теж обмежені: з одного боку, гостро не вистачає сировини, а інвестиції вичерпалися, а з іншого — ніде, крім пострадянських країн, види сирів, що випускаються, затребувані не будуть. У такій ситуації Білорусь, по суті, повністю залежить від російського ринку, утримувати частку на якому з кожним роком стає все складніше», – вважає Олексій Груздєв.

ІНФАГРО за матеріалами milknews.ru

Останні новини: