МУТАЗ АЛЬ-ХАЙЯТ, голова компанії Baladna: Про Україну та повністю інтегроване молочне тваринництво

Прийняті у світі методи ведення сільського господарства зазнають дедалі більших випробувань. Багато чинників – зростання населення, геополітична напруженість, зміна клімату, зміна поведінки споживачів та багато іншого – розширюють межі нинішньої продуктивності сільського господарства.

Незважаючи на величезний прогрес у галузі сільськогосподарських технологій протягом останніх десятиліть, глобальні системи землеробства залишаються неефективними через дисфункціональність ланцюжків поставок, які не підходять для задоволення попиту, що зростає. Ніде це не проявляється так явно, як у молочному секторі.

Неефективність та ризик

У світовому виробництві молочних продуктів багато неефективного, постачання ненадійне, що посилюється ще й обмеженнями економіки, пов’язаними з пандемією. Зниження обсягів продажів під час пандемії спричинило тиск на рентабельність, змушуючи фермерів ще більше обмежувати витрати, тоді як труднощі дистрибуції харчових продуктів по всьому світу в цій ситуації продемонстрували важливість місцевого виробництва. Більше того, сильна залежність від ручної праці негативно позначилася на фермах, де зіткнулися з обмеженням мобільності робочої сили, а позитивні екологічні вигоди від скорочення поїздок та споживання під час пандемії лише збільшили потребу у свіжих продуктах місцевого виробництва та стійких надійних поставках.

Візьмемо, наприклад, Україну: незважаючи на статус другої за величиною країни Європи, в Україні ланцюжки поставок молочної продукції дають далеко не оптимальні результати. Молочне тваринництво країни спирається переважно на невеликі приватні господарства, які виробляють понад дві третини від загального виробництва молока країни. Вони виробляють невеликі обсяги молока, які продають переробникам за ціною, меншою за 0,40 долара за літр. Постійно спостерігається брак пропозиції та низька рентабельність, що призводить до хронічного браку інвестицій в інфраструктуру, і це ще більше посилює проблеми. І, незважаючи на те, що забезпеченість молоком у країні становить 97%, із загального обсягу вироблених 9,7 млн ​​т переробляється лише 3,7 млн ​​т.

Інтеграція – це ключ

Великотоварне інтегроване молочне тваринництво є вирішенням проблеми неефективності та зменшенням ризиків ланцюжка постачання. Його мета – забезпечення виробництва молока найвищої якості за найнижчою ціною за літр, використовуючи принцип комплексності та централізованого управління для отримання максимальної економії за рахунок масштабу.

Такий підхід забезпечує високу продуктивність, надійність та схему проходження молока «від трави до склянки» при виробництві та доставці молочної продукції. Кормові ферми дбають про вирощування кормів для корів. Молочні ферми виробляють, обробляють та розподіляють молоко, тим самим контролюючи весь ланцюжок поставок та забезпечуючи ефективне, прибуткове та стійке виробництво.

Ефективне планування життєво важливе. Розміщення кормової ферми якомога ближче до молочної знижує витрати на логістику та збільшує рентабельність – для стада з 10 000 дійних корів потрібно близько 4 000 гектарів землі.

Технології та масштаб

Технологічні інновації – ключова характеристика інтегрованого землеробства, причому великомасштабне сільське господарство, як правило, зосереджено на стандартизації, механізації та постійному генетичному поліпшенні молочного стада. Автоматизовані процеси, такі як спостереження та годування корів, допомагають замінити ручну працю, оптимізувати ефективність та впорядкувати процеси виробництва та розподілу.

Моніторинг поведінки, місцезнаходження тварин, гігієни, здоров’я, харчових звичок та молочної продуктивності кожної корови за допомогою нашийників, які використовують сенсорну технологію, також забезпечує підвищену продуктивність та оперативність. У свою чергу, це підвищує прибутковість і одночасно зменшує кількість помилок та затримок, а також скорочує витрати.

За допомогою Інтернету машинами та механізмами можна керувати проактивно та віддалено, цілодобово та без вихідних. Алгоритми штучного інтелекту дозволяють використовувати просунутіші системи прогнозування, скорочуючи час простою системи. Так само дрони, роботи, датчики наближення для транспортних засобів та інтелектуальні засоби індивідуального захисту – все це сприяє підвищенню безпеки співробітників та зниженню напруженості роботи на молочних заводах.

Крім того, використання кормів з повним змішаним раціоном (TMR) для корів ще більше збільшує надої. Вміст худоби у ретельно контрольованому та повністю кондиціонованому середовищі гарантує, що кожна тварина буде захищена від високого рівня вологості, це знизить рівень стресу та забезпечить доступ до якіснішого корму. Такий рівень екологічного контролю не тільки означає, що більша частина енергії може йти на виробництво молока, а не на утримання корів, але також покращує здоров’я та благополуччя тварин і, зрештою, якість молока.

Крім того, інтегроване молочне тваринництво гарантує, що молочні ферми не лише виробляють молоко, але можуть також безпечно та економічно виробляти електрику, використовуючи технології сонячної та вітрової енергії або одержуючи біогаз із коров’ячого гною. Надлишки енергії згодом можна продавати назад у мережу, забезпечуючи сталість виробництва.

Необхідність діяти

Прихильність компанії Baladna до інтегрованих технологій у молочному тваринництві дозволяє отримувати середній надій на корову 39 літрів молока на наших підприємствах у Катарі через три роки після запуску, порівняно із середнім показником 13 літрів в Україні. Ми продовжуємо виводити нашу інтегровану методологію на нові ринки, нещодавно налагодивши нові партнерські відносини з урядами Малайзії та України. У випадку Малайзії буде організовано стадо з 10 000 молочної худоби, яке постачатиме 100 млн літрів свіжого молока в перший рік роботи.

Уряди у всьому світі, і не в останню чергу в країнах, що розвиваються, повинні зробити все можливе, щоб впроваджувати інтегроване молочне тваринництво. Це майбутнє сталого та економічного молочного виробництва.

Moutaz Al-Khayyat, Baladna chairman
dairyreporter.com

Останні новини: