МИХАЙЛО ТРАВЕЦЬКИЙ, фермер, кандидат ветеринарних наук, експерт з ефективного управління тваринництвом: Ставка на додану вартість

У матеріалі Agropolit.com стосовно розвитку тваринництва, свою думку висловив Михайло Травецький, фермер, кандидат ветеринарних наук, експерт з ефективного управління тваринництвом, в минулому – топ-менеджер низки агрохолдингів.

За його словами, якщо розглядати проблематику питання з відновленням тваринництва в Україні глобально – необхідно змінювати підхід до цього на рівні країни. А для цього потрібно зробити все, щоб перевести її з сировинної зони, із зернового придатку Європи на більш високий щабель розвитку.

«Нам потрібно попрацювати над тим, щоб ми стали виробляти більше продукції із доданою вартістю, в першу чергу коли мова заходить про продукцію АПК. На цьому етапі розвитку країни найбільш ефективним кроком відходу від сировинної стратегії може стати спроба здійснити задумане за допомогою тваринництва. Наприклад, нам сьогодні розповідають, що потрібно все що є, все що можливо вивозити на міжнародні ринки і продавати, адже потрібно Європу нагодувати, так от і ні – в першу чергу потрібно Україну забезпечити всім необхідним. Оскільки ми сьогодні фактично вже залишилися без вітчизняного молока та м’яса», – заявив Травецький.

Як повідомив експерт, за прогнозами представників тваринництва, які займаються м’ясом (скупкою та забоєм), в Україні запасів скотарства залишилося на півтора року, і такими темпами через півтора року корів в Україні вже не буде, якщо ми продовжимо вести таку політику на рівні держави.

Також він відмітив, що чинна програма держпідтримки тваринництва діє неефективно.

«Хоча представники Мінагро розповідають нам про програми держпідтримки, і що ледь не будь-хто з бажаючих може легко отримати допомогу, на практиці все проходить у вибірковому порядку. Дотації заточені під великого товаровиробника, а дрібним (хто тримає 1,2 –5 корів) тієї допомоги просто не вистачить.

Щоправда, варто визнати, що багато проблем у пересічних людей все ще виникає через необізнаність. Вони просто не знають, що теоретично можуть отримати допомогу, і не розуміють порядку процедур та механізму, як можна отримати дотацію і що для цього потрібно зробити.

Люди сьогодні державі не довіряють і воліють триматися подалі від бюрократичного апарату. Це найліпше помітно якраз у приватному секторі. Варто додати, що питання дотацій ще частково пов’язане з хабарями на місцях. Хочеш отримати дотацію – треба ділитися. Саме тому чимало українських тваринників воліють купувати продукцію за кордоном, адже хоч вона і неякісна, а іноді – на рівні сміття, однак там процес закупівель позбавлений корупційної складової і це може бодай трішки зменшити апетити чиновників всередині країни», – заявив Михайло Травецький.

За його словами, Україна має відновити контроль за поголів’ям ВРХ в областях та регіонах, а також налагодити контроль процесів у тваринництві.

«У нас відсутнє нормальне регулювання процесів у тваринництві та бракує нормального контролю у галузі – ми його розвалили і пустили всі процеси на самоплив. Сьогодні ми зробили відкритий ринок на рівні Європи, а потрібно було ще й подумати про внутрішню кооперацію. Щоб селянин мав змогу отримати доступні кошти на розвиток власної справи. Не здавав в оренду свої 5 га паю, а сам почав працювати на цій землі. А у нас законодавство прописано так, щоб присутність малого та середнього фермера на землі була не потрібна», – ремствує Травецький.

Михайло Травецький впевнений, що сьогодні потрібно наново розробляти програму відновлення тваринництва з акцентом на нові реалії.

«Цим мають займатися фахівці, які знають галузь, а не ті, кому тваринництво 300 років не снилося! Потрібно наново відновлювати структуру виробництва і весь ланцюг, який був розвалений ще з 90-х років. Потрібно відновлювати на обласному та регіональному рівні систему племінних станцій із запасом репродуктивних ресурсів, там де вівся хоча б первинний облік поголів’я тварин. Потрібно реанімувати племрепродуктори, які ще залишилися у держави, ставити їм план з вигодовування та поповнення молодняка, щоб вони могли продавати цей молодняк в своїх регіонах. Сьогодні ще можна встигнути це зробити. Тільки тепер потрібно не лише на землю дивитися, а ще й на поголів’я», – впевнений Травецький.

За його словами, якщо врахувати всі названі пункти і взяти їх в роботу, то можна без зайвих складнощів це все реалізувати на практиці за 4-5 років і стабілізувати ситуацію з тваринництвом в країні.

Agropolit.com

Останні новини: