У РФ сповільнилося зростання виробництва молока

Темпи зростання виробництва молока в РФ останнім часом серйозно сповільнилися. У Національній спілці виробників молока (Союзмолоко) вважають, що індикатор Доктрини продовольчої безпеки по молоку в цьому році не покращиться.

Згідно з доктриною, самозабезпеченість молоком повинна становити не менше 90%.

“Ми відзначаємо вже зараз серйозне уповільнення темпів зростання виробництва товарного молока. Якщо протягом попередніх років ми приростали в середньому на 1 млн тонн, або близько 4-5% в рік, то в поточному році ми очікуємо приріст при хорошому сценарії розвитку не більше 1%, а, швидше за все, це буде близько 0,5 -0,7%, або всього лише близько 150 тисяч тонн товарного молока “, – заявив директор департаменту аналітики Союзмолока Олексій Воронін на прес-конференції в середу.

“Днями Росстат опублікував дані за дев’ять місяців поточного року про обсяги виробництва всього сирого молока з урахуванням нетоварного сектору, і там вже відзначено зниження. Відповідно, в товарному секторі ми все-таки очікуємо невеликого приросту, але цей приріст буде непорівнянний з рівнями попередніх років “, – сказав він.

За словами Вороніна, це перш за все пов’язано з тим, що сільгоспвиробники “дуже втратили в рентабельності”. “І виявляється, що хтось змушений з економічних міркувань йти або в рослинництво, або взагалі з сільгоспсектора, забиваючи поголів’я. І в цьому році вже прискорилися темпи зниження поголів’я, складають близько 1,7%. За останні роки це, напевно, один з найвищих темпів “, – сказав він.

Воронін також звернув увагу на те, що в зв’язку з підвищенням цін на корми йде оптимізація витрат на раціони тварин, що призводить до погіршення їх поживної цінності. “Це веде до зниження молочної продуктивності. І вплив цього фактора не лише ця хвилина, воно буде носити довгостроковий характер і ще буде позначатися на галузі протягом найближчих років “, – прогнозує він.

“Таким чином, ми фактично загальмували набір темпів виходу на рівень продовольчої безпеки, і в поточному році навряд чи посилимо нашу продовольчу незалежність щодо попереднього року. І частка імпорту на ринку збережеться, напевно, на рівні близько 16%, як це було і за минулий рік “, – сказав Воронін.

Як повідомив представник Союзмолока, зростання собівартості виробництва в переробці молока в порівнянні з допандемійним 2019 роком склало 14-16% в залежності від категорії молочної продукції. У той же час зростання роздрібних цін на молочну продукцію за той же період склало близько 10%. “Виросли абсолютно всі статті витрат для операційної собівартості. Все почалося з девальвації рубля в березні 2020 року, а в молочній категорії від 15% до 30% складають валютні витрати. Далі було серйозне підвищення цін на комбікорми і на інші категорії кормів, насамперед на енергетично високобілкові корми – це шрот і макуха, – пояснив він. – Плюс істотно зросла вартість залучених трудових ресурсів. Зростають ціни на електроенергію, на дизельне паливо, фактично на всі статті операційної собівартості “.

Як повідомив Воронін, обсяги імпорту зберігаються “плюс-мінус на рівні близько 7 млн ​​тонн, відповідно, близько 16% в обсязі внутрішнього споживання за минулий рік”.

Темпи зростання експорту він назвав “досить хорошими – близько 20-25% в середньому за останні два-три роки”. “І в цьому році, швидше за все, в молочному еквіваленті обсяг експорту перевищить 1 млн тонн”, – прогнозує Воронін, нагадуючи, що “ще буквально три-чотири роки тому експорт становив близько 600 тис. тонн”.

finmarket.ru

Останні новини: