Коротко про молочний сектор Польщі

Польща займає 5 місце з виробництва молочних продуктів і 3 місце за розміром стада молочних корів в Європейському Союзі.

У 2019 на Польщу припадало 1,7% світового виробництва молока та 8,5% від загального обсягу поставок молока в ЄС-28, відразу після Нідерландів, на які припадало 9,7% поставок молока.

Польська молочна промисловість зазнала трансформації після вступу Польщі в ЄС (2004). Виробництво молока і молочних продуктів стало концентрованим, що призвело до економії за рахунок масштабу. У 2005-2019 роках виручка компаній, що займаються переробкою молока, зросла більш ніж на 90%.

Польща займає 5місце з виробництва молочних продуктів і 3 місце за розміром стада молочних корів в Європейському Союзі.

У 2019 році в Польщі спостерігалася тенденція до збільшення виробництва молока за рахунок збільшення надоїв, що компенсувало скорочення поголів’я дійних корів. У грудні 2019 року загальне поголів’я дійних корів склало 2,164 тисячі голів, що на 2,3% менше, ніж роком раніше.

У 2019 зміцнилася тенденція до зростання споживання молочних продуктів, що було обумовлено поліпшенням ситуації з доходами домашніх господарств і сприятливою ​​ціновою тенденцією в порівнянні з продуктами-замінниками.

Виробництво сирого молока в Польщі перевищує балансове споживання приблизно на 20%, більша частина яких продається у вигляді молочних продуктів на зовнішніх ринках.

Польський експорт молочних продуктів збільшився майже в чотири рази після вступу Польщі в ЄС.

Польща входить в число провідних гравців світового ринку сиру. Більше сиру виробляють тільки США, Німеччина, Франція, Нідерланди та Італія.

Польські молочні продукти продаються в основному в країни ЄС. Однак через зростаючий попит на молочні продукти в Азії, на Близькому Сході і в Африці Польща останнім часом значно збільшила експорт сухого молока в Алжир і сироватки в Китай, Індонезію і Малайзію, а також експорт польського сиру в Україну. У 2018 році Польща збільшила експорт фасованого молока в Китай вдвічі, чим підтвердила свою провідну позицію серед гравців ринку даного продукту.

Польський молочний сектор після першої хвилі пандемії

Ринок молока в Польщі відреагував на пандемію коронавірусу  в першу чергу зниженням закупівельних цін на сировину.

– З лютого ціни постійно знижуються. Тільки в липні ця тенденція припинилася. У цьому місяці молочні підприємства в Польщі заплатили в середньому 130,69 злотих за 100 літрів (приблизно 9,81 грн/л), тобто на 0,5% більше, ніж в червні і на 0,4% більше, ніж в минулому році. Падіння цін відбулося в основному через експортні обмеження, від яких ми багато в чому залежимо, – пояснює Дорота Шмигельський, аналітик ринку молока Польської федерації тваринників і виробників молока і віце-президент робочої групи «Молоко і молочні продукти» в секретаріаті Copa-Cogeca.

Пандемія все ж вдарила по експорту. Експорт молочних продуктів дуже важливий для Польщі, тому що рівень самозабезпеченості країни становить 121%. На експорт припадає понад 20%, з яких понад 74% йде на експорт в країни Євросоюзу.

В результаті пандемії коронавірусу ланцюжки поставок були раптово порушені, а деякі з них були порушені незважаючи на те, що ЄС створив зелені коридори на кордонах, через які агропродовольчі товари можуть переміщатися без проблем.

– Найбільший вплив на сектор справило закриття HoReCa, тобто гастрономії та готельного бізнесу. Представники деяких молочних заводів повідомляли, що їх підприємства повинні були дуже швидко переключитися з виробництва товарів, призначених виключно для цього сектора, на оптовиків і роздрібних торговців. Covid-19 також порушив ланцюжки поставок в треті країни, говорить віце-президент Робочої групи по молоку і молочної продукції Copa-Cogeca.

В останні місяці, коли ціна на молоко знизилася, великі ферми почали виробляти більше сировини.

Чи зростає споживання молока в Польщі?

– Практично з 2005 року ми спостерігаємо зростання споживання молочних продуктів. У 2019 воно склало в середньому 227 літрів на душу населення включно з молоком, призначеним для виробництва цих продуктів. Початкові прогнози на цей рік такі, що воно повинно залишитися на колишньому рівні. На жаль, зростання все ще занадто мале, а значить, у нас в Польщі перевиробництво молока, – вважає аналітик.

За прогнозами FAO, до 2029 року виробництво молока в світі буде рости на 1,6% щорічно. Виробництво молока в самому ЄС також продовжить тенденцію до зростання, в основному за рахунок органічної сировини. В даний час це 2-3%.

– Споживачі все більше і більше прагнуть купувати продукти з екологічним маркуванням або маркуванням, що не містить ГМО, і очікується, що ця тенденція посилиться в майбутньому. Поголів’я великої рогатої худоби в ЄС зменшиться, але збільшиться в таких країнах, як Індія або Пакистан, тобто в країнах де і так вже багато корів, але їх продуктивність низька. У 2029 році ці дві країни повинні виробляти більше 30% світового молока, – зазначає Дорота Шмигельська.

ІНФАГРО за матеріалами agroberichtenbuitenland.nl (жовтень 2020)

 

Останні новини: