АНДРІЙ ЯРМАК, економіст FAO (TCIN): Показник умовної прибутковості виробництва молока у березні зріс на 4,9%

– Щоб УМІ зріс у березні?!
– Ні, – скажете ви, – так не буває!

Але все-таки це приємний для виробників молока факт – в березні показник умовної прибутковості виробництва молока в комерційних господарствах в Україні, відомий як УМІ, зріс на 4,9% після падіння на 1,7% в лютому і на 0,5% в січні 2019 року.

Минулого року в березні УМІ обвалився відразу на 8,7%, отже мій обережний оптимізм в прогнозах на 2019 рік починає справджуватися.

Але насправді дуже важливим є те, що УМІ вперше за рік і три місяці вищий, ніж в той самий місяць попереднього року! Ми вже фактично звикли до того, що УМІ кожен місяць був гіршим, ніж рік тому, змушуючи наших фермерів-молочників витискати всі можливості з підвищення ефективності виробництва, щоб не отримати збитків на молоці. Але в березні 2019 року УМІ врешті перевищив минулорічний показник, і то відразу на 12%! Більше того, він був найкращим за останні п’ять років для цього  місяця!

Ті виробники, що читають це, можуть звинуватити мене, а точніше Андрія Панкратова, який ретельно перевіряє та збирає всі цифри, в фальсифікації. Вони, я думаю, скажуть: «Як же може зрости прибутковість, коли ціна на молоко впала?!». І ми з Андрієм Панкратовим можемо підтвердити ці слова – причин для зниження цін на молоко на ринку було чимало, і молоко дійсно незначно подешевшало, але основна причина зростання УМІ – в зниженні витрат на концентровані корми, а не в ціні на молоко. А кормовий мікс подешевшав в березні майже на 5%. Щоправда не всі корми стали дешевшими – ціни на кукурудзу зросли, а от соняшниковий шрот впав в ціні відразу на 6,1%, а соєвий – на 1,8%.

Тим не менше, оптимізму, насправді, не дуже багато. Адже якщо підбити підсумки першого кварталу 2019 року, то він, за прибутковістю виробництва молока, був гіршим за середній показник за 7 сезонів на 3,9%. Прибутковість в першому кварталі 2019 була подібною до минулорічної, але гірша ніж в тому ж періоді 2017 року на 5%.

В квітні починається “сезон великого молока”. Отже причин для оптимізму на цей місяць мало. Минулого року УМІ “пірнув” в квітні більше ніж на 13%. Але ж це ринок. Все можливо. Світовий ринок знаходиться на позитиві – будемо на нього сподіватися.

Andriy Yarmak, facebook

Останні новини: