Андрій Ярмак: “Український молочний індекс” нарешті почав зростати”

Андрій Ярмак, економіст FAO, поділився думками стосовно стану молочного виробництва в Україні:

“Врешті ми дочекалися значного зростання Українського молочного індексу (УМІ) в 2018 році! В вересні УМІ зріс на пристойних 7,1%, але дякувати ми за це маємо… олійно-жировій галузі України.

Саме так, завдяки початку активного сезону переробки соняшника та сої на ринку збільшилася пропозиція шротів цих культур, і ціни на них впали досить суттєво.

А що ж цінами на молоко? Середнє зростання за місяць склало ледве 1,8%, що дуже мало, як для вересня. Але я б сказав, що це чудовий показник, якщо врахувати як все погано з цінами на молокопродукти в світі. Білок в ціні не росте, а жир продовжує дешевшати.

Про сезонність. Її зниження у нас продовжується, і це позитив. Адже УМІ у нас у вересні, як правило, зростав в середньому на 15%, причому переважно за рахунок цін на молоко. А цього року маємо половину від звичайного зростання.

Рік тому в цьому ж місяці ринок був сповнений позитиву. За рахунок стрімкого зростання світових цін в вересні 2017 року наш УМІ злетів відразу на 12,7%.

Отже, оскільки цього року УМІ знижувався 7 місяців з дев’яти, і у вересні зріс менше, ніж звичайно, у вересні 2018 року УМІ був вже на 23,6% нижчим, ніж у відповідному місяці 2017 року. Отже ця різниця з попереднім роком продовжувала погіршуватися.

Нижчим у вересні УМІ був лише двічі – в кризових для молочної галузі 2015 та 2016 роках. В інші роки у вересні значення УМІ було значно вищим. Отже, це був третій історично найгірший вересень для професійних молочників з точки зору прибутковості виробництва молока.

Аналогічно було з прибутковістю молока за період січень-серпень. Гіршими були лише 2015 та 2016 роки. За ці вісім місяців 2018 року професійні виробники молока отримали в середньому на 14,4% менше прибутку, ніж за аналогічний період 2017 року і на 7,7% менше, ніж в середньому за такий самий період 2012-2017 років.

Чого очікувати в жовтні? Як правило, в жовтні ми бачимо сповільнення темпів зростання УМІ. Минулого року, коли все було добре на світових ринках, УМІ в жовтні зріс всього на 2,5%. Але позитивним є те, що жодного разу УМІ не знижувався в жовтні, що, звичайно, не означає, що цього не станеться в 2018 році. Та будемо сподіватися на краще. В будь-якому разі підвищення ефективності виробництва – це єдиний шлях до успіху в молочному бізнесі!”

facebook, Andriy Yarmak

 

Останні новини: