АНДРІЙ ЯРМАК, економіст FAO (TCIN): Прибутковість виробництва молока продовжує відновлюватися

Спочатку про основне:

  • Український Молочний Індекс (УМІ) зріс вперше за рік
  • Відновлення молочного бізнесу після заборони поставок до РФ продовжується
  • На світовий ринок годі сподіватися – там ціни падають

Після шести місяців негативної динаміки УМІ, ми, врешті, дочекалися першого зростання аж у липні 2018 року! Воно  склало 1,2%, і навіть не перекрило падіння УМІ в червні. Значення УМІ в липні 2018 року було також на 18,9% нижчим, ніж в липні минулого року, але на 26% вищим, ніж в липні 2016 року.

Нагадаю, що УМІ показує умовну прибутковість виробництва молока професійними господарствами.

Кумулятивне падіння УМІ протягом поточного року продовжувало бути найрізкішим за останні п’ять років і сягало 38,9%. При цьому виробники в поточному році заробили в середньому на 12,3% менше, ніж за такий самий період 2017 року, але на 7,1% менше, ніж в середньому за останні шість років за той самий період.

Якщо ж порівняти середні показники прибутків виробників молока після втрати ринку РФ з поточним роком, то ми можемо бачити продовження відновлення прибутковості – цей рік поки що є на 7,5% більш прибутковим, ніж середні показники за попередні три. Звичайно, можна було б спрацювати і краще, але розвиток експорту потребує часу, а переробка наша повільніше, ніж хотілося б, адаптується до інших ринків.

Цікаво відмітити, що в липні індекс глобальних молочних цін FAO знизився на 14,1%, тому наше незначне зростання – це суттєвий позитив. Крім того, глобальний індекс FAO в липні 2018 року був на 8% нижчим, ніж рік тому. УМІ ж впав більш відчутно, однак в глобальному індексі враховані лише ціни молокопродуктів, а в УМІ – ціни на молоко та витрати на корми. Отже решта падіння – це результат подорожчання кормів.

Як правило, в серпні УМІ має тенденцію до зростання. Однак, якщо врахувати ситуацію на світовому ринку молока, може бути й інший результат, адже там панують, переважно, негативні тенденції. А от в вересні УМІ найімовірніше таки почне зростати.

facebook, Andriy Yarmak

Останні новини: