Китай є одним із найбільших імпортерів молочної продукції з ЄС, хоча останнім часом загальні показники імпорту знижуються через зростання внутрішнього виробництва та самозабезпечення.
Міністерство торгівлі Китаю оголосило, що розслідуватиме нечесну торгову практику, обумовлену субсидіями, що виплачуються європейським молочним фермерам. Хоча китайська влада не надала жодної конкретної довідкової інформації, припускають, що Пекін діє у відповідь на збір, який Європейська комісія наклала на електромобілі, імпортовані з Китаю.
«Протягом багатьох років Європейський Союз показав себе як надійний постачальник високоякісних молочних продуктів та інгредієнтів на ринок Китаю. Дуже несправедливо, що молочні продукти тепер будуть принесені в жертву промисловому конфлікту, що стосується електромобілів. Європейська комісія повинна зробити все, що в її силах, щоб вирішити цю торговельну суперечку якомога швидше».
Це реакція Eucolait, європейської організації молочної промисловості, на оголошення Міністерства торгівлі Китаю про розслідування нечесної торгової практики, обумовленої субсидіями, які виплачуються європейським молочним фермерам. Оголошення було зроблено після аналогічного розслідування в червні щодо індустрії свинини в ЄС. Хоча китайська влада не надала конкретної довідкової інформації, припускають, що Пекін діє у відповідь на збір, який Європейська комісія наклала на електромобілі, імпортовані з Китаю, повідомляє Eucolait.
«Міністерство торгівлі вирішило розпочати антисубсидійне розслідування щодо імпорту відповідних молочних продуктів, що походять з ЄС, починаючи з 21 серпня 2024 року», — заявили в китайському міністерстві. Причиною розслідування стала скарга, подана 29 липня Асоціацією молочної промисловості Китаю та Асоціацією молочної промисловості Китаю від імені вітчизняної молочної промисловості, повідомило міністерство. Розслідуваний період виплат субсидій – з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року, а період розслідування «промислової шкоди» – 4 роки з 1 січня 2020 року по 31 березня 2024 року.
Молочні продукти
Продукти, що підлягають розслідуванню, включають свіжий сир, плавлений сир, молоко та вершки, які використовуються для споживання в їжу безпосередньо або після обробки. Пекін додає, що розглядає загалом 20 субсидійних проектів, від яких виграє молочна промисловість ЄС. Розслідування триватиме рік із можливим продовженням ще на 6 місяців.
Європейська комісія взяла до відома рішення уряду Китаю. «Комісія дуже уважно стежитиме за процесом у координації з молочною промисловістю ЄС та державами-членами. Комісія твердо захищатиме інтереси молочної промисловості ЄС і Спільної сільськогосподарської політики та втрутиться, якщо це необхідно, щоб забезпечити повну відповідність розслідування відповідним правилам СОТ (Світової організації торгівлі)», – йдеться в заяві.
Китай є одним із найбільших імпортерів молочної продукції з ЄС, хоча останнім часом загальні показники імпорту знижуються через зростання внутрішнього виробництва та самозабезпечення. У першій половині 2024 року загальний імпорт молочних продуктів у Китай був найнижчим з 2018 року на рівні 1,19 млн тонн, що на 14,1% менше, ніж торік. Цей спад є продовженням тенденції, яка спостерігається з 2022 року. Голландський Rabobank прогнозує, що виробництво молока в Китаї зросте на 3,2% у 2024 році до 43,3 мільйона тонн.
Китай імпортує молочні продукти
Велика пропозиція молока та збільшення виробництва негативно впливають на ринки сухого молока, нещодавно повідомила британська AHDB. Імпорт незбираного сухого молока до Китаю скоротився на 9,5% у першій половині 2024 року. Ще більше скорочення було помічено в імпорті сухого знежиреного молока, обсяги скоротилися майже на 36% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 132 400 тонн. Оскільки сухе молоко має найбільшу частку у загальному імпорті молочної продукції, це зниження вплине на динаміку світової торгівлі, ймовірно, тиснучи на ціни, коментує AHDB.
Нова Зеландія залишається найбільшим експортером молочних продуктів до Китаю, захопивши 51% ринку в першій половині 2024 року. США є другим за величиною постачальником молочних продуктів у Китай з часткою 13%. У Європі найбільшими експортерами молочної продукції до Китаю є Німеччина з часткою 7% і Франція з часткою 4% від загального імпорту.
Організації в молочній галузі ЄС
У багатьох європейських країнах організації молочної промисловості стурбовані заявами Китаю. Copa Cogeca, група сільськогосподарських організацій ЄС, заявила в пості в соціальних мережах: «Подальша ескалація торговельних відносин між ЄС і Китаєм і постійний вплив на наш сектор дуже тривожні. Наші молочні фермери та агрокооперативи виробляють і експортують продукцію у повній відповідності до правил ЄС і СОТ, але знову ж таки, наш успішний експорт стає мішенню через інші суперечки. Крім обсягів торгівлі, на які може вплинути це розслідування, найбільше тривожить виклик Загальній сільськогосподарській політиці ЄС. Це неприйнятно, і ми очікуємо рішучої реакції з боку Європейської комісії та повної підтримки наших виробників на наступних кроках цього процесу».
ІНФАГРО за матеріалом dairyglobal.net