МАКСИМ ФАСТЄЄВ, партнер проектів Інфагро: Про операційну собівартість виробництва молока в Україні

Вже шостий рік поспіль разом з Іоном Морару, спеціалістом з тваринництва, розраховуємо умовну операційну* собівартість виробництва сирого молока в Україні.

Дивлячись на результати липня, можна навіть відзначити позитив – перше зростання показника після різкого трьохмісячного падіння. Проте хочеться зайвий раз згадати та зафіксувати складні наслідки, спричинені липневою спекою, які ховаються за цифрами.  

Спочатку статистика: зниження вартості фуражу на внутрішньому ринку в період «середина червня – середина липня» нарешті посприяло відновленню розрахункової рентабельності виробництва сирого молока. Середній показник операційної маржі в липні зафіксований на рівні 18 відсоткових пунктів, що на 5 пунктів вище показників червня та на 12 пунктів показників липня 2023 року. Середній розрахунковий показник операційної маржі виробництва молока високопродуктивних підприємств у липні відповідав 38 відсотковим пунктам, що на 5 пунктів вище, ніж у червні та на 17 пунктів вище, ніж у липні 2023 року. 

Високі закупівельні ціни на сире молоко у найближчі місяці підтримають рентабельність виробництва молока, навіть попри ріст собівартості та подорожчання фуражу. Але спека принесла багато поганого, і наслідки будуть відчуватися ще протягом довгострокового періоду. Розібʼємо їх на три категорії.

1.  Благополуччя тварин:

  • рекордно високі літні температури були причиною теплового стресу у корів на всіх без виключення фермах України; негативні наслідки: зниження молочної продуктивності на 18-30% в залежності від рівня комфорту корів на фермах та технологічних заходів по мінімізації негативного впливу
  • збільшення кількості захворювань на мастити
  • зниження показників по відтворенню
  • збільшення кількості абортів на різних термінах, причиною яких був тепловий стрес

 2.  Кормова база

  • зниження конверсії корму, збільшення витрат на одиницю продукції (кг молока)
  • в деяких регіонах України заготівля кукурудзяного силосу (базового компоненту раціону корів) почалася на 2-5 тижнів раніше за звичайні терміни, через що силос серйозно втратив в якісних показниках
  • ураження посівів хворобами та шкідниками навіть попри дотримання всіх необхідних обробок
  • низькі якісні показники заготовленого силосу сприятимуть росту витрат на годівлю за рахунок збільшення обсягів використання концентратів, що, в свою чергу, буде провокувати підвищення попиту та цін на зерно кукурудзи (як приклад, вже зараз деякі великі виробники молока припинили продаж зерна кукурудзи минулорічного врожаю)
  • через посуху, в деяких регіонах були змушені зкосити не тільки заплановані поля з силосною кукурудзою, а і ті, які були на зерно

3.  Електрика

  • довгогодинні відключення електроенергії в період піку високих температур призводили до перевантаження дизельних генераторів, через що виробники стикались з непростим рішенням: відключати вентилятори задля стабільного доїння та охолодження сирого молока

* ціна молока мінус витрати на операційну діяльність (корми, оплата праці, ПММ, адміністративні витрати, інше, без урахування інвестиційних витрат, амортизації та дотацій).

UA-82.5

Останні новини: