Керівництво провідних молокозаводів України про наслідки відключень енергоживлення

Відключення енергоживлення негативно впливає на роботу промисловості. Зокрема, в галузях, де технологічний процес не повинен перериватися, а від його стабільності залежить продовольча безпека українців.

Юлія Далецька, БізнесЦензор, опитала представників молочної та хлібопекарської галузей стосовно того чи призведуть відключення до подорожчання хліба та молочних продуктів, а також якої підтримки підприємства очікують від держави.

За матеріалом БізнесЦензор наводимо коментарі Олександра Сліпчука, СЕО Групи “Укрпродукт”, Андрія Табалова, генерального директора компанії “Волошкове Поле”, Сергія Вовченка,   голови Наглядової ради холдинга “Молочний Альянс” та Арсена Дідура, виконавчого директора СМПУ.

Олександр Сліпчук, CEO Групи “Укрпродукт”

“Вочевидь, має бути ухвалено рішення на рівні уряду про те, що підприємства, які займаються забезпеченням продовольчої безпеки, мають бути віднесені до категорії, на яку б вимкнення не розповсюджувалися. Їсти ж усі мають, правильно?”.

Коли відбуваються планові відключення, молокопереробні підприємства ще можуть постаратися заздалегідь призупинити технологічний процес, каже він, а трапляється, коли про вимкнення попереджають за півгодини, а цього замало для такої підготовки.

Молочне виробництво – технологічний процес, який не передбачає зупинок. Після того, як сировину заливають у ємності, її нагрівають, охолоджують. Сировина прямує по трубах і зрештою переробляється на різну молочну продукцію.

“І якщо у цей момент вимкнути електроенергію, то весь цей потік – сировина, напівфабрикати, продукція – зупиняється в трубах та іншому обладнанні. І неможливо почекати шість годин та запустити виробництво далі. Молоко за цей час може скиснути, і якщо це відбулося, необхідно вичищати все обладнання, тобто фактично розбирати технологічну виробничну лінію, яка займає майже пів заводу”.

Для стабільної роботи середнього заводу необхідна потужність близько 1 МВт. Як зазначають експерти, для повного переходу на власну генерацію необхідно будувати свої електростанції, наприклад сонячні чи вітрові. Але це коштує дорого, і будівництво може розтягнутися у часі. Простіше придбати дизельні генератори, але тут підприємства мають враховувати собівартість такої електроенергії, що може удвічі та більше перевищувати звичайні тарифи.

При цьому, держава озвучує плани про розбудову децентралізованої генерації, зокрема, каже про завезення обладнання, яке може генерувати електроенергію та тепло: когенераційні установки, газові турбіни тощо.

За словами Олександра Сліпчука, щоб перевести підприємство на такі станції, потрібні великі гроші. Тому наразі підприємства на останні кошти все ж закуповують дизельні генератори.

“Ми зможемо постаратися уникнути підвищення цін та дефіциту продуктів на полицях магазинів, якщо підприємства продовольчої сфери припинять відключати від електроенергії. Або якщо ці підприємства забезпечать альтернативною енергетикою, зокрема за допомогою пільгових кредитів”, – наголошує Олександр Сліпчук.

Андрій Табалов, генеральний директор компанії “Волошкове поле”

“Думаю, що дизель-генераторами забезпечені всі, а щодо інших засобів, таких як когенераційні або газові установки – я не чув. Тому що нормальний молокозавод, наприклад “Волошкове поле” або “Первомайський молочноконсервний” – це 1-1,5 МВт електроенергії. Для забезпечення такої потужності необхідна газогенераторна установка вартістю від 1 млн євро і декілька місяців на закупку. Таких обігових коштів немає, треба брати кредити, а це теж тривалий процес”, – говорить Андрій Табалов.

На думку Табалова, навряд чи до осені бізнес здобуде повну енергонезалежність, тож залишається сподіватися на державу.

“Поки що допомоги від держави немає. Є плани, ми сподіваємося й на 1 ГВт, який озвучив президент, можливо будуть пільги та тверда ціна на газ для газогенераторних установок, які озвучив уряд, але поки що це тільки розмови”, – додає він.

“Молочна продукція і так сезонно дорожчає ближче до осені, адже дорожчає молочна сировина. Вона майже не подешевшала в сезон у травні – лише на 20 копійок. Зараз у червні-липні її вартість повертатиметься до рівня березня-лютого, а далі ми прогнозуємо, що буде здорожчання.

Відключення електроенергії відбувається не лише на переробному підприємстві, а й на молочних фермах, і у господарствах населення. Не думаю, що всі мають дизельні генератори, а ті, хто мають – то вмикають, що також тиснутиме на вартість молочної сировини”.

“Уряд має встановити пільгову фіксовану ціну на газ для тих, хто закуповує газогенераторні установки, також мають бути пільгові кредити на закупівлю таких установок. Бачення є, це треба робити і робити швидко, адже вже червень, і осінь – не за горами”, – підсумував Андрій Табалов.

Сергій Вовченко, голова Наглядової ражи холдингу “Молочний Альянс”

“Заводи, як правило, розташовані у райцентрах, де стоїть трансформаторна підстанція, звідки йде кабель на завод. Прокласти інший кабель у 10-20 км від основної магістральної лінії до заводу (на випадок, якщо відключають райцентр) – це дуже великі кошти. Якщо вже відключили все місто, то доставити електроенергію на підприємство надзвичайно важко. Мають бути кабельні мережі, яких немає, а будувати нові для тимчасових потреб – дорого”, – пояснює Сергій Вовченко.

Водночас бізнес виступає за фіксовані тарифи на газ та пільгові кредити на закупівлю відповідного обладнання.

Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ

Загалом, на думку виконавчого директора Спілки молочних підприємств України Арсена Дідура, державі треба змінювати підхід з відновлення на утримання економіки яка є – яка забезпечує основні потреби населення та наповнює бюджет податками.

“Тому виклик щодо енергозабезпечення підприємств у цих умовах повинен вирішуватися нетрадиційно. Наприклад, використовувати підприємства агропереробки для встановлення генерації. Там є кадри і є місце для встановлення з підведеними комунікаціями. У такий спосіб, вони закриють питання для себе і ще можуть забезпечувати електрикою малі і середні міста, де вони розташовані”, – вважає він.

За словами Арсена Дідура, державі необхідно знайти фінансові ресурси для підтримки реалізації цих проєктів, а також максимально спростити процедури. Інакше виходить, що “роздаються гранти на створення нового і зовсім не підтримується те, що є”.

За матеріалами Юлії Далецької, biz.censor.net

Останні новини: