ЄЖИ ПЛЄВА, експерт Team Europe Direct: Поточні низькі ціни на зерно в Польщі є результатом низьких світових цін, а не імпорту з України

Пан Єжи Плева, експерт Team Europe Direct, який мав потужний виступ на конференції Молочний Бізнес 2023, підготував виважену статтю для ресурсу Topagrar. 

Коли суперечка триває надто довго…

Останніми тижнями фермери протестували в багатьох країнах ЄС, включно з Польщею. Вони блокують дороги, привертають увагу до свого скрутного становища та вимагають змін. Мітингувальники виступають проти вимог “Зеленого курсу” і вимагають заборонити імпорт сільськогосподарської продукції з України. Вони порушують питання зростання собівартості продукції та низьких закупівельних цін. Їхнє занепокоєння сприймають із розумінням – сільське господарство – це не лише спосіб заробляти гроші, а й спосіб життя та культурна спадщина. Багато сімейних ферм стикаються з фінансовими труднощами, і їх майбутнє здається все більш невизначеним.

Екологи попереджають, що нинішня сільськогосподарська практика руйнує екосистеми, загрожує екологічними катастрофами та катастрофами для здоров’я. Пестициди знищують комах, що призводить до дефіциту запилення. В ЄС деградовано 60% ґрунтів. У Польщі спостерігається зростання використання добрив і пестицидів. З 2011 по 2020 рік використання антибіотиків в ЄС зменшилося на 43%, але в Польщі воно зросло на 49%, що значно перевищує середнє використання у Франції чи Німеччині.

З огляду на зміни клімату та навколишнього середовища, ЄС прагне сприяти сталому сільському господарству, добробуту тварин і скороченню викидів парникових газів через стратегію Зеленої угоди. У довгостроковій перспективі це має принести користь всьому суспільству шляхом покращення продовольчої безпеки, якості повітря, природного середовища, а отже, умов для функціонування фермерів. Деякі бюрократичні положення «Зеленої угоди», такі як правила про скорочення використання пестицидів або антибіотиків, потребують виправлення. У нових Стратегічних планах країн ЄС цілі скорочення значно нижчі, про що фермери не були ефективно поінформовані.

Поточні низькі ціни на зерно в Польщі є результатом низьких світових цін, а не імпорту з України. Заборони на імпорт часто мають негативний ефект для тих, хто їх виконує. Польський агропродовольчий сектор, який генерує профіцит експорту в 15,7 мільярдів євро на рік, повинен це пам’ятати. Сучасна напруженість і труднощі вимагають пошуку балансу між потребами фермерів і довгостроковими соціальними та екологічними цілями. Довкілля неможливо зберегти без фермерів, і навпаки. Ключем до вирішення конфлікту має бути діалог і співпраця між залученими сторонами. Зараз, коли емоції на піку, є шанс знайти компроміс. Якщо його не використати, стара приказка підтвердиться: «коли суперечка триває надто довго, зазвичай обидві сторони неправі».

UA-82.5

Останні новини: