Rabobank: У світовому виробництві молока спостерігається перше зниження приросту з 2019 року

Після більш ніж двох років безперервного зростання, світове виробництво молока знижується і очікується, що за підсумками останнього кварталу 2021 року приріст виробництва впаде до негативних значень.

Відпускні ціни на молоко зростають паралельно цінам на сировинні товари, а зростання витрат, нестача робочої сили та несприятлива погода, як і раніше, обмежують виробництво, пише The DairyNews на основі звіту Rabobank.

Згідно з останнім звітом Rabobank про стан молочного ринку, зростання світової пропозиції молока зупинилося в другій половині року, внаслідок чого ринок досяг рівня, небаченого з 2014 року. Проблеми, пов’язані з погодою, підірвали пік виробництва в Океанії, а зниження маржі в США та Європі сповільнило зростання. Приріст виробництва у Південній Америці виявився недостатнім, щоб компенсувати ці зміни. “Ми очікуємо помірного відновлення в другій половині 2022 року, але для цього будуть потрібні сприятливі погодні умови і зниження витрат на корми”, – говорить Мері Ледман, фахівець із глобальної стратегії молочної галузі Rabobank.

Високі ціни на корми та загальне зростання виробничих витрат є загальними темами обговорення в основних регіонах-виробниках молока. У той час як ціни на молоко, реалізоване фермерами, наближаються до нових максимумів в Океанії, Європі та США, маржа ферм залишається низькою. Адекватні ціни на молоко у більшості країн світу компенсують зростання цінового тиску. Проте зростаючі витрати на ресурси, брак робочої сили, несприятлива погода та сумнівна якість кормів, як і раніше, обмежуватимуть виробництво молочної продукції.

Експорт молочної продукції сповільнився через збої в логістиці, зростання транспортних витрат та підвищення цін на сировинні товари, а також через скорочення постачання. Очікуване уповільнення попиту імпорту з боку Китаю необхідне для зниження цін за умов обмеженого збільшення пропозиції.

Зростання цін у 2022 році негативно позначиться на попиті

Незважаючи на зростання інфляційного тиску на молочні та харчові компанії, споживачі ще не зіткнулися з шоком від зростаючих цін на молочні продукти в більшості країн, що підтримує поточний попит. Rabobank очікує, що наслідки зростання ціни на товари, яке фіксувалося з другої половини 2021 року, споживачі побачать у 2022 році. Зрештою, коли споживачі зіткнуться з підвищенням цін, це негативно позначиться на попиті, особливо в країнах з економікою, що розвивається.

— Споживачі відчуватимуть тиск у результаті зростання цін упродовж більшої частини 2022 року», — каже Ледман. — Нові штами Covid-19, інфляція, трудові та логістичні проблеми, поряд з іншими факторами, позначаються на відновленні світової економіки, а отже, глобальний молочний ринок також буде схильний до коливань.

Очікується, що «Велика сімка» регіонів-експортерів за підсумками 2021 продемонструє зниження показників виробництва молока на 0,3% порівняно з 2020 роком.

Очікується помірне відновлення у другому півріччі 2022 р. на рівні 1%, але для цього будуть потрібні сприятливі погодні умови та зниження витрат на корми. Світовий експорт молочних продуктів у перерахунку на обсяг продукції зріс на 6%, порівняно з попереднім роком, протягом 1 півріччя 2021 року, але сповільнився до 2% у третьому кварталі.
Грунтуючись на прогнозах попиту та пропозиції Rabobank, очікується, що експорт в еквіваленті сирого молока знизиться з 4 кварталу 2021 року до 2022 року, чого раніше не спостерігалося.

Наголошується, що винятковий попит на сухе молоко з боку Китаю підготував ґрунт для зростання цін до рівня, небаченого з 2014 року. З того часу потенціал зростання світових цін на сухе молоко був обмежений через скасування квот на молоко в ЄС і пов’язаних із цим великих обсягів запасів. Але ті дні та рівні запасів залишилися позаду.

— Ми не передбачаємо жодних нормативних чи ринкових умов, які могли б призвести до підвищеного рівня запасів, який зберігався з 2016 до 2019 року та обмежував ціни на сухе молоко. В даний час, без швидкого зростання пропозиції та державних запасів, ми бачимо потенціал зростання ринку. В результаті ціни на сухе молоко, ймовірно, повернуться до рівня цін і волатильності, які спостерігалися в 2010–2014 роках, коли ціни на СЗМ та СНМ були в середньому на 40% і 25% відповідно вищими за середні показники 2015–2019 років, — резюмували експерти Rabobank.

dairynews.ru

Останні новини: