Білорусь: період нестримного зростання доходів, не підкріплених зростанням продуктивності праці, закінчено

Приріст білоруського ВВП сповільнюється: у січні-липні він становив 3,3%, а у вересні, за даними Белстату, – 2,7%. За рік, за прогнозами Євразійського банку розвитку, зростання ВВП вийде на рівень 2,5%.

Аналітики ЄАБР стверджують, що основні фактори зростання 2021 року відходять: світова та російська економіка відновилися, недооціненість білоруського рубля нейтралізована, ціни на сировину уповільнили зростання. До того ж у 2022 році можуть проявитися наслідки санкцій Європи та США щодо білоруських підприємств та близького до держави бізнесу.

Поряд із виключно сприятливими для білоруської економіки зовнішніми факторами цього року паралельно накопичувалися проблеми, які дадуть про себе знати ще 2021 року, але повною мірою виявляться 2022-го.

Біда прийшла, звідки не чекали

Цього року білоруське сільське господарство увійшло до смуги важких випробувань. Виключно неврожайний рік може звести нанівець попередні досягнення аграріїв, які базуються на мільярдних державних вливаннях. А виділити значні суми на відновлення уряду вже не буде можливості.

За даними Белстату, випуск продукції сільського господарства у січні—вересні 2021 року порівняно з цим же періодом минулого року становив 93,4%, а у ІІІ кварталі порівняно з ІІІ кварталом 2020-го — 89,6%. Белстат повідомляє, що на 1 жовтня зернових та зернобобових отримано 80,6% від рівня минулого року, картоплі – 71,6%, овочів – 81,8%, цукрових буряків – 82%. Урожайність зернових минулого року становила 37,1 ц/га, а цього року – 30,7 ц/га.

Неврожай може стати тригером низки негативних подій в економіці. Для початку – в рази подорожчали найпростіші овочі білоруського виробництва, що безумовно підштовхне інфляцію в цьому та наступному роках. На черзі – молоко та м’ясо. Адже наступного року інфляція, за словами міністра економіки Олександра Червякова, становитиме 106%.

Когось доведеться пустити під ніж?

Але це не найстрашніше. Сільське господарство є джерелом сировини для харчової промисловості, частка якої в обробній промисловості становить 22–25% і знаходиться на рівні нафтопереробки. Забезпечення продуктами харчування –  важливий чинник соціальної стабільності, а експорт продуктів харчування – одне з головних джерел валютних надходжень. В останні роки білоруські продукти харчування закріпилися на ринках і є таким же ліквідним товаром, як і нафтопродукти: минулого року їхній експорт склав 5,8 млрд доларів. В умовах, коли з експортом нафтопродуктів та калійних добрив можуть виникнути проблеми, експорт продовольства є стабільним і надійним джерелом надходження валюти в країну. Ось тільки його обсяги можуть бути нижчими за минулорічні, хоча у вартісному вираженні експорт напевно не втратить, бо ціни на продовольство зростають.

Нестача сировини створить труднощі для харчової промисловості, яка у цей важкий час практично не має проблем, характерних для машинобудування. Фінансові результати харчової промисловості можуть сильно просісти.

Значно менше заготовлено кормів для худоби. Белстат повідомляє: «На 1 жовтня 2021 року в сільськогосподарських організаціях, селянських (фермерських) господарствах заготовлено кормів 10 млн т кормових одиниць, або на 10,6% менше, ніж на 1 жовтня 2020 року, з них кормів із трав 6,7 млн т кормових одиниць (на 7% менше). Сінажу заготовлено 12,5 млн т, або 97,2% до відповідної дати попереднього року, силосу 9,9 млн т (86,7%), сіна 0,9 млн т (105,7%). Зернофуражу засипано 2,8 млн т, що на 17,1% менше, ніж на 1 жовтня 2020 року». Це означає, що скорочення кормових запасів може вплинути на поголів’я худоби.

У Гомельській області поголів’я ВРХ вже за рік скоротилося на 2,4%, корів на 3%, свиней на 15%. Вирощування худоби та птиці на Гомельщині зменшилося на 12,1%, а в Могилівській на 14,7%. Значному скороченню поголів’я ВРХ, обсягів виробництва молока, худоби та птиці запобігають західні регіони Білорусі, де спостерігається невеликий приріст поголів’я. Уповільнилися темпи приросту виробництва молока. Якщо минулого року приріст виробництва молока становив 5,6%, то цього року – 1,1%. За спостереженнями деяких аналітиків, у господарствах починають позбавлятися худоби, яку взимку явно не буде чим годувати. На цю проблему вже звернув увагу Олександр Лукашенко, заборонивши різати корів.

Але щоб годувати корів, доведеться купувати зерно за світовими цінами, а вони цього року досягли восьмирічного максимуму. Узгодити з Польщею можливості постачання молока на прикордонні молочні заводи через політичні причини, напевно, навряд чи вдасться. Населення також не зможе компенсувати обсяги сировини, що випадають: щороку обсяги зданої населенням сільгосппродукції знижуються— ймовірно, через слабку зацікавленість сільських жителів цим видом бізнесу. Прийдеться або зберігати обсяги виробництва дорогою ціною, або скорочувати їх.

Адже за ці сприятливі та щедрі у плані державної допомоги роки сільське господарство так і не наблизилося до ефективної роботи. Рентабельність продажів без держпідтримки в січні-серпні 2021 року склала 2,4%, а за той же період минулого року 3,8%.

З 576 до 657 збільшилася кількість збиткових сільгосппідприємств, а сумарний річний збиток на одну організацію зріс з 644 тис. рублів до 691 тисячі. Минулого року збитковими без держпідтримки були 45,6% сільгоспорганізацій, а цього року — 52,1%.

Для сільського господарства, виробників продуктів харчування настають нелегкі часи. Наслідки неврожаю – інфляція, падіння ВВП, погіршення фінансових результатів – можуть наступити наступного року.

Ціни не зупинити, скорочення теж

За даними Белстату, індекс споживчих цін у вересні по відношенню до січня становив 107,5%. Це вже вище за урядовий прогноз, але «інфляційний навіс», сформований в оптовій ланці, накриє економіку вже наступного року. Індекс цін оптового продажу товарів у січні-вересні становив 120,1%. Виробники промислової продукції у січні-вересні збільшили свої ціни на 11,9%, сільгосппродукції-на 9,7%, ціни на будівництво збільшилися на 13,3%.

Для Білорусі підвищення цін не є чимось незвичайним, але раніше воно було пов’язане зі зростанням курсу долара, тож дорожчали насамперед імпортні товари. Тепер же курс долара відносно стабільний, а дорожчають продукти та товари білоруського виробництва, тож нинішнє підвищення цін значно більше торкнеться широких мас населення, людей з найнижчими доходами. Адже дорожчає звичний продуктовий набір.

Так, у вересні-жовтні м’ясо і птиця подорожчали на 16, 9%, молоко і молочні продукти – на 5,1%, олія – ​​на 21,1%, хліб і хлібобулочні вироби – на 5,5%, крупа гречана – на 10,6%, крупа перлова – на 6,1%, пряники, печиво, карамель – на 15-17%, картопля – на 49,6%, капуста – на 94,2%, цибуля – на 52%, буряк – на 41,4%, морква – на 51,8%.

Непродовольчі товари, які також іноді потрібно купувати, не відстають від продовольства. Взуття подорожчало на 7,6%, медикаменти на 14,3%, бензин автомобільний на 16,6%, мийні засоби на 7,9%.

Знижувати ціни, отже, інфляцію, можна лише вирішенням структурних проблем, зокрема оптимізацією чисельності працюючих, що вже й відбувається. Якщо у січні в економіці країни, за даними Белстата, було задіяно 4 млн 294 тис. осіб, то у серпні— 4 млн 271 тис. І це з огляду на те, що наприкінці літа— початку осені відкривається деяка кількість тимчасових вакансій. Коли ці вакансії закриються, ситуація буде ще сумнішою, бо допомога з безробіття в Білорусі, як і раніше, є символічною, а за кількістю безробітних можна сказати, що звільнений від роботи середніх розмірів районний центр.

Але цими скороченнями влада практично оптимізувала темпи зростання продуктивності та оплати праці. У передвиборчий період співвідношення індексів продуктивності праці та реальної заробітної плати опускалося до 0,9–0,91, що говорило про те, що населення своєї зарплати не заробляє і так довго продовжуватися не може.

За даними Белстату, у січні-вересні співвідношення індексів продуктивності праці та реальної заробітної плати становило 0,99, а в Гродненській області 1,003. Отже, період нестримного зростання доходів, не підкріплених зростанням продуктивності праці, закінчено. І знову у повний зріст постає питання необхідності структурних реформ.

belmarket.by

Останні новини: