Андрій Ярмак: За 5 місяців поточного року прибутковість виробництва молока все ще перевищує показник минулого року

У травні 2020 року індекс умовної прибутковості виробництва молока України (УМІ) прогнозовано знизився.

В травні УМІ в Україні падає завжди, інтрига лише в тому, як різко він знизиться.

Отже, зниження в травні 2020 до квітня сягнуло 5,6% – показник близький до середнього багаторічного. Але це означає, що УМІ знижувався кожного місяця 2020 року, а сукупне зниження протягом 5 місяців вже склало 37,2%. При цьому, місяць тому індекс УМІ обвалився відразу на 14,7%.

Як і раніше, ціни на кормові компоненти зростали, а на молоко – навпаки знижувалися.

Отже вже другий місяць поспіль УМІ нижчий ніж в попередньому році у тому ж місяці. Зниження до попереднього року в травні сягнуло вже 13,0%. В цілому ж за 5 місяців 2020 року прибутковість виробництва молока все ще перевищує показник 2019 року на 5,8% і є найвищою за останні шість років.

УМІ – це відношення ціни на сире молоко першого ґатунку до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМІ аналізувати немає сенсу – воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМІ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, адже ці два важливих фактори враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока. При цьому, в залежності від змін в рівнях ефективності, в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.

Чого чекати далі?

В червні, як правило, також відмічається зниження УМІ, але воно, як правило, не таке різке, як у травні. Побачимо як буде цього року, адже поки щокурс української валюти є відносно стабільним, а тенденції світового ринку лишаються досить непередбачуваними. Дуже багато втручання з боку держави, сплесків та різких падінь попиту роблять прогнозування практично неможливим.

Андрій Ярмак, fb

Останні новини: