Єлизавета Святківська, координатор Комітету з Євроінтеграції СМПУ, ділиться враженнями від відування у складі української делегації щорічної підсумкової конференція Європейської молочної асоціації (EDA), яка цтого року проходила в Римі.
Чи не головною подією заходу було обговорення нового складу європейської комісії. Учасники конференції, схоже, задоволені поточними змінами та налаштовані досить оптимістично щодо розвитку молочної галузі. Зокрема, цитували нового комісара з питань сільського господарства та харчових продуктів, Крістофа Хансена, який зауважив
не Брюссель має вирішувати, споживати вам молочні продукти чи ні, а ваш лікар.
Це безпосередньо також стосувалось актуальної теми заміни тваринних білків рослинними під гаслами порятунку планети.
Конференція чітко визначила пріоритетні напрямки розвитку молочної галузі. Першочерговим завданням названо посилення конкурентоспроможності. Європейські виробники все частіше стикаються з конкуренцією на світовому ринку, особливо через різницю в цінах і через жорсткіші регуляторні вимоги. Неодноразово звучало, що зелена політика призводить до зменшення конкурентності європейських молокопродуктів на світових ринках, коли інші держави не дотримуються аналогічних обмежень.
Відповіддю на цей виклик стала популяризація ідей стійкості та сталого розвитку. Тепер європейські фермери та переробники прагнуть досягти балансу між економічною ефективністю та збереженням довкілля. При цьому врахувати питання благополуччя тварин стає досить складно. Але головний меседж такий –
донести споживачам, що корови не становлять загрозу довкіллю.
Звичайно, не обійшлося і без геполітичного контексту. Адже політична ситуація в світі також впливає на молочну галузь. Як сказав один з доповідачів –
агресія росії проти України відновила інтерес до питань продовольчої безпеки, про яку захопившись зеленою повісткою, на якийсь час забули.
Крім того, європейців хвилює прихід Трампа до влади в США та погрози введення імпортних мит на молочні продукти, що суттєво може вплинути на європейський ринок.
Європейська молочна галузь стоїть перед складними завданнями. З одного боку, є потреба в адаптації до нових викликів, таких як зміна клімату та зростання світової конкуренції. З іншого боку, необхідно зберегти традиційні цінності та забезпечити високу якість продукції.
На нашу думку, одним із потенційних шляхів вирішення цих проблем може стати розширення Європейського Союзу, зокрема, за рахунок інтеграції українського ринку. Незважаючи на те, що прийняття України до ЄС сприймається як виклик для існуючої системи регулювання, це також відкриває нові можливості для розвитку галузі. Вступ України до ЄС потребуватиме перегляду існуючої системи регулювання, що надасть можливості створити більш гнучку та адаптивну модель, яка зможе відповідати сучасним викликам. Це в свою чергу дозволить європейським виробникам молока конкурувати з іншими глобальними гравцями більш ефективно.