Молокопереробні заводи Казахстану перейшли з закупівлі сирого молока у місцевих фермерів на закупівлю сухого молока російського виробництва. Гравці ринку вдарили на сполох, заявивши, що це створює величезний тиск на довгострокову стабільність галузі.
Декілька молокозаводів у Павлодарській і Східно-Казахстанській областях призупинили закупівлю сирого молока у місцевих фермерів, нещодавно заявив депутат місцевого парламенту Айдарбек Ходжаназаров. Вихідна ціна на сире молоко в країні різко впала з 250 тенге (0,52 долара США) на початку року до майже 150 тенге (0,31 долара США) у червні.
Політики кажуть, що жорстка конкуренція з дешевим китайським сухим молоком також тисне на сектор сирого молока в Казахстані. Як зазначив Ходжаназаров, зараз літр сухого молока коштує всього 120 тенге (0,25 долара). За останні 5 років казахстанський імпорт молочної продукції з росії зріс у шість разів, причому зростання прискорилося в останні кілька місяців.
Деякі фермери в Казахстані вже збанкрутували, сказав Ходжаназаров, додавши, що місцевий ринок «годує» виробників із сусідньої держави.
Це не перший випадок, коли казахстанські чиновники висловлюють побоювання з приводу переважного імпорту дешевої російської молочної продукції.
Минулого року російська молочна галузь стала більш конкурентоспроможною завдяки девальвації російського рубля та 100% субсидіям на логістику, якими російський уряд укріплює експорт молочної продукції з 2023 року.
Альтернативна думка
Проте казахстанські молокопереробники послідовно заперечують звинувачення у відсутності споживчого патріотизму. Наприклад, Андрій Гриценко, генеральний директор Eurasian Milk LLP, відомого молочного переробника, сказав, що сектор сирого молока має відносно низьку ефективність. Він стверджує, що якість молока з казахстанських ферм залишає бажати кращого.
«Порівняно з сусідніми країнами у нас відносно невеликі ферми і, як наслідок, великі проблеми: низька ефективність ферм, висока вартість молока, низька якість молока, погана гігієна, забруднення молока шкідливими мікроорганізмами, низький вміст білка», — перерахував він недоліки.
Казахстанські молочні переробники також стверджують, що наявність доступної сировини з росії допомагає їм стримувати продовольчу інфляцію. Однак є шанс, що політика Казахстану на молочному ринку може змінитися. Ходжаназаров закликав депутатів розглянути можливість введення обмежень на імпорт і розробити заходи підтримки експорту.
У рамках Євразійського економічного союзу Казахстан має спільний митний простір з Росією та Білоруссю, тому уряд має обмежені можливості для захисту внутрішнього ринку.
ІНФАГРО за матеріалом dairyglobal.com