ANUGA – перший власний національний стенд українських молочних компаній

Український молочний сектор вперше мав власний національний стенд на одній з найбільших продовольчих виставок світу – Anuga.

7-11 жовтня шість українських молочних компаній мали змогу демонструвати власну продукцію на одній з найбільших продовольчих виставок світу – Anuga, яка проходить раз на два роки в Кельні, Німеччина.

Anuga — це не тільки найбільша у світі виставка продуктів харчування та напоїв, а й простір для обміну знаннями та досвідом у харчовій промисловості. Цього року виставка перевершила всі прогнози, зібравши близько 140 000 відвідувачів з 200 країн світу та близько 7900 експонентів з 118 країн. Міжнародне представництво серед експонентів досягло вражаючих 94%, а серед відвідувачів – рекордних 80%.

Цього року на українському стенді представляли свою продукцію  наступні компанії:

 • КОМО та Клуб Сиру
 • Галичина
 • Люстдорф
 • Молокія
 • Хорольський завод дитячого харчування
 • Праймснек

 Попри невелику кількість представленого бізнесу, лінійка продукції була вражаюча:

 • найкращі представники свіжої молочної категорії
 • лідери виробництва та експорту твердих та напівтвердих сирів
 • дитяче харчування
 • одночасно і потужні виробники біржових молочних товарів (сухого молока, масла, казеїну, сухої сироватки)
 • унікальні снеки з сиру
 • виробники рослинних аналогів молока
 • органічні молочні продукти (Органік Мілк представляли Україну на іншому національному стенді у павільйоні «Органічні продукти»)

Тому навіть досвідчені поціновувачі українських молочних товарів могли дізнатися багато нового, не кажучи про компанії та країни, які не знайомі з нашим асортиментом. Як приклад, «сусіди» з польського молочного стенду під час запланованої зустрічі з нашим бізнесом визнали, що в Україні не тільки імпортують польську молочку, але і вміють виготовляти власну якісну і привабливу продукцію.

Національний стенд у павільйоні «Молочні продукти» був також «вікном» України для операторів зі всього світу, де представники різних компаній могли не тільки ознайомитись з наявним чудовим асортиментом молочної продукції та поспілкуватися з представниками компаній-експонентів, але й висловити слова підтримки українцям та українському бізнесу. Так, дуже приємно було приймати відвідувачів з Європейської асоціації молочних трейдерів (Eucolait) з ознайомленням та дегустацією українських продуктів. Крім того, всі українські компанії-візитери мали змогу використовувати простір стенду для зустрічей зі своїми міжнародними партнерами.

 

Anuga — також провідна міжнародна галузева подія, яка не тільки фіксує тренди, але й навчає компанії, зосереджуючи їхню увагу на майбутньому харчового сектора.

Відвідувачі мали змогу долучитися до супутніх подій в межах всієї виставки, молочного павільйону, або навіть українського стенду, на якому організатори запланували тематичні заходи для бізнесу за участі міжнародних трейдерів задля розширення знань та набуття практичних навичок щодо ефективного просування українських товарів на зовнішні ринки.

Якщо казати про загальні настрої і тренди цьогорічної Anuga, то тема сталого розвитку була ключовою у порядку денному. Пандемія коронавірусу, агресія рф в Україні, інфляція та енергетична криза за останні 3 роки повністю змінила погляди міжнародних компаній до цієї теми і вони досі намагають переосмислити та модифікувати існуючі виклики за допомоги нових підходів до харчування та інновацій.

Стосовно наявних помітних трендів саме в молочній індустрії, то після знайомства з учасниками павільйону (а цього року він налічував 446 стендів), можна виділити наступні тенденції:

 • Високий вміст молочного жиру в продуктах (на відміну від орієнтації на знежирені товари ще 5-8 років тому). Жир має значення!
 • Увага на рослинні альтернативи молока з фокусом на йогурти та сири. Не тільки напої.
 • Фокус міжнародних трейдерів на товари, виготовлені зі сталим підходом до бізнесу, навіть якщо мова йде про класичні біржові товари. Готові платити премію.
 • Тренд на кефір в ЄС досі актуальний. Як чистий, так і з наповнювачами.

Загалом, в умовах війни та пов’язаних проблем з логістикою, українські молочні компанії мають більше обмежень в експортній географії, ніж переваг. Тим не менш, поточні складнощі мотивують бізнес активніше трансформуватися та бути максимально гнучкими. Швидкість реакції на зміни має бути однією з конкурентних переваг України, тому аналіз майбутніх потреб покупців надзвичайно важливий і можливий тільки на таких глобальних подіях, як цьогорічна Anuga.

На додаток невеликий суб’єктивний перелік пов’язаних з молочним бізнесом успішних ідей, які вже реалізовуються або можуть бути реалізовані в Україні для генерації експорту з максимальною доданою вартістю:

 • Органічні молочні товари в ЄС (реалізується)
 • Молочні та сирні снеки (реалізується)
 • «Вегі» спреди в ЄС та на Близький Схід (реалізується)
 • Рослинні альтернативи молока в Польщу
 • Сухі молочні суміші збагачені вітамінами та/ або рослинними жирами
 • Виробництво UHT молока та сирів під маркою міжнародних компаній, а не під маркою ритейлу.

*Національний стенд України у павільйоні “Молочні продукти” на Anuga 2023 організований державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» в межах національного проєкту Дія.Бізнес та у партнерстві з громадською організацією «Unite Ukraine», під патронатом Міністерства аграрної політики та продовольства України. Швейцарія надає підтримку через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Макс Фастєєв, партнер проектів ІНФАГРО

Останні новини: