Молокозаводи не отримали сезонного запасу міцності

Україна нарощуватиме імпорт молочних продуктів, зокрема вершкового масла. Цьому сприяють високі внутрішні ціни на молоко і зниження котирувань у ЄС.

Про це розповів аналітик молочного ринку «Інфагро» Максим Фастєєв.

Імпорт вершкового масла в Україну в першому півріччі 2021 р. впав більш ніж удвічі (-54%, до 2,9 тис. т) у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Причина — дорогі ціни імпорту на відміну від 2020 р., коли разом із початком пандемії спостерігався обвал європейських котирувань.

Він зазначив, що на 95% йдеться про олію моноліт, яка йде в промпакуванні (ящиках) і призначена для створення додаткової вартості в Україні через готовий продукт (українські ТМ) — масло фасування, кондитерка, морозиво, плавсири тощо.

«Цього року Європа практично весь час була дорожче українського ринку, а от Білорусь навпаки — досить конкурентною, особливо в лютому-квітні. На цей період і припав основний обсяг імпорту. При відсутності білоруського варіанту ціни внутрішнього ринку цілком би могли піднятися до рівня Польщі, тобто бути на 10% вище, відповідно і собівартість окремих продуктів, і кінцева ціна також могли бути вище. Другий варіант — дана різниця могла лягти не в масло, а в зростання закупівельних цін на сире молоко, яке і так не дешевшало в першому півріччі», — стверджує експерт.

Фастєєв зазначив сформований парадокс: Україна, з її традиційно волатильним і спотовим ринком сирого молока і чітким сезонним трендом, уже 8 місяців поспіль має стабільну середню ціну сирого молока для категорії сільськогосподарських підприємств (і це без довгострокових контрактів).

«Відсутність дешевих варіантів імпорту масла в травні-липні в тому числі не дозволила закупівельним цінам молока знизитися в літній період. Переробники сировини тепер не мають запасу міцності, який традиційно накопичувався влітку, і в новому сезоні будуть змушені спершу піднімати відпускні ціни для полиці, а потім вже дивитися на сировинний ринок (який, звичайно, буде дорожчати)», — прогнозує аналітик.

Той факт, що Україна стала дефіцитною країною по молочним жирам (але поки профіцитною по білках), є наслідком зниження пропозиції сировини від господарств населення і зростання споживання молочної продукції, вважає він.

«Зміна ситуації вимагає або інвестицій/дотацій у виробництво нових обсягів сирого молока, або додаткових зовнішніх поставок жирів — вершкового масла і сирів (що зараз і відбувається). В іншому випадку баланс відрегулюється інфляцією і падінням споживання.

Обмеження імпорту (масла моноліт) у поточних умовах = інфляція сирого молока = інфляція полиці. Це, звичайно, вигідно виробникам сирого молока, але невигідно переробникам і покупцям», — пояснює Фастєєв.

За його словами, аналітики «Інфагро» для 2021 року бачать зниження пропозиції сировини під переробку на 5%, знову ж таки, за рахунок господарств населення.

«Відповідно, щоб згладити інфляційні коливання, до кінця року необхідні зовнішні поставки масла моноліт. З урахуванням зростання попиту масла і внутрішніх оптових цін на нього в Україні та, у той же час, зниження котирувань у ЄС, припускаємо прискорення імпорту товару вже починаючи з серпня», — підсумував він.

agroportal.ua

Останні новини: