Литовська молочна промисловість у фінансовій кризі

Йонас Віленіс, голова Литовської асоціації молочних фермерів, виступаючи на сесії парламенту, заявив, що молочні ферми банкрутують через важке фвнансове становище підприємств галузі.

За його оцінками, у 2023 році дохід галузі впав приблизно на 120 мільйонів євро порівняно з попереднім роком. Через несприятливу ринкову кон’юнктуру майже 3000 ферм були змушені вийти з бізнесу, а молочне стадо в країні скоротилося на 7600 корів.

«Молочне тваринництво переживає неспокійні часи. Ми є свідками глибокої кризи», — сказав Віленіс, додавши, що є великі побоювання, що найближчими місяцями ситуація може погіршитися, оскільки велика частина фермерів не змогла запастися достатньою кількістю кормів через посуху.

Очікується, що виробництво молока в Литві цього року впаде лише на 3%. Однак молочні заводи в країні можуть постраждати від повномасштабного дефіциту поставок після відкриття величезного молочного заводу в сусідній Естонії, сказав Віленіс.

Молочний сектор критикує державну допомогу ЄС

Наприкінці серпня Кястутіс Навіцкас, міністр сільського господарства Литви, оголосив, що державна допомога ЄС у розмірі 10,66 млн євро мала бути виплачена лише фермерам, які продавали своє молоко за ціною менше 0,40 євро за літр у квітні-червні 2023 року.

Проте Рада з конкуренції Литви розкритикувала цю схему, оскільки багато фермерів не мають права на державну допомогу. Деякі гравці ринку попереджають, що великі гравці залишаться осторонь, оскільки їм вдається продавати свою продукцію за трохи вищими цінами, ніж це роблять невеликі підприємства.

Переробники молока в Литві закликали уряд збільшити підтримку всіх молочних ферм, повідомила Асоціація литовських виробників молока. На їхню думку, для забезпечення стабільності молочної галузі державна підтримка має поширюватися не лише на малі, а й на середні та великі господарства, які мають потенціал для збільшення виробництва молока.

Литва експортує майже 70% молочних продуктів, але стає сильно залежною від імпорту сирого молока. У 2023 році литовські молочні заводи постачатимуть приблизно 30% молока за кордон. За оцінками, у Литві зареєстровано 11 600 молочних фермерів. Вони утримують близько 202,8 тис. корів.

Молочні фермери в Литві протестують з початку року. Молочні підприємства обурені відсутністю реакції уряду на кризу в галузі та вимагають субсидій у розмірі 40 мільйонів євро для покриття збитків у 2023 році.

ІНФАГРО за матеріалами dairyglobal.net

Останні новини: