АРСЕН ДІДУР, виконавчий директор СМПУ: Справу ще не закінчено …

Заборона польським Міністерством розвитку і технологій імпорту української агропродукції, в тому числі молочних продуктів, введена 15 квітня, сколихнула не тільки українську молочну спільноту, але й їх європейських колег. Критичну ситуацію було створено однією постановою Міністерства, яку було введено в дію миттєво, одразу після її підписання. Після цього Єврокомісія була змушена півмісяця вести переговори з урядами Польщі та ще декількох країн Східної Європи, які ввели для своїх країн подібні заборони, щоб знайти рішення цієї штучно створеної проблеми. 

Перевізники молочної продукції, які 16 квітня опинилися з вантажами на кордоні з Польщею, а то і в зоні розмитнення, пильно слідкували за ситуацією, перебуваючи в стані повної невизначеності. ЗМІ приділяли цій ситуації максимум уваги і за півмісяця переговорів вже всі знали: постанова Міністерства незаконна, адже рішення з таких питань можуть прийматися тільки на рівні ЄС, а не урядів окремих держав співдружності (тим більше, що в Польщі це було рішення навіть не уряду, а окремого міністерства). Але це ніяк не вплинуло на реальну ситуацію. Перевізники стояли на кордоні, штрафи по договорах зростали, так само як загальні збитки українських експортерів. А в Брюсселі продовжувалися торги за європейські гроші, допомогу від ЄС, якої вимагав  уряд Польщі для своїх фермерів, мотивуючи це тим, що український імпорт значно погіршив їх економічне становище. Вибори, які були попереду, зобов’язували до “рішучих дій по захисту” і тому заборону імпорту сільськогосподарської та харчової продукції 16 квітня було представлено партією “Право і справедливість” на своєму з’їзді як доказ великої турботи для захисту інтересів польського фермера, тобто виборця. 

Спілка молочних підприємств України зразу ж виступила з ініціативою введення дзеркальних заходів. Одночасно і незалежно від пропозицій СМПУ захвилювалися і польські експортери, адже їх експорт молочних продуктів в Україну був уп’ятеро більшим за імпорт українських до Польщі, і для них заборона імпорту в Україну означала б суттєві збитки.

СМПУ спільно з найбільшим об’єднанням польських молочників, а також за сприяння та підтримки Європейської молочної асоціації, весь час, поки велися переговори з урегулювання ситуації, наполегливо переконували європейських колег у необхідності якнайшвидше вирішити проблему, причиною виникнення якої були зовсім не економічні, а політичні фактори.

Врешті решт, 2 травня з’явилося рішення Єврокомісії, за яким молочні продукти було вилучено зі списку заборонених до імпорту. 

Але справу не можна вважати закінченою. Хто може гарантувати, що через деякий час не з’явиться ще якась постанова чи інший документ, який знову зупинить торговий потік і спричинить економічні збитки українським експортерам?

Тому СМПУ провела у Варшаві серію переговорів з представниками польських молочних асоціацій та компаній експортерів, які теж абсолютно не зацікавлені у погіршенні зв’язків з українськими колегами. Було підписано Спільну заяву Спілки молочних підприємств України та Польської молочної палати (Polska Izba Mleka) щодо наслідків заборони імпорту українських молочних продуктів впроваджених Постановою Міністра розвитку і технологій Республіки Польща від 15.04.2023 року. 

Польські підприємці також виступили з дуже різкою критикою заборони імпорту та транзиту української продукції. Вони відреагували вже 21 квітня. Був опублікований документ “Позиція Ради підприємництва”, в якому засуджувалися дії Міністерства розвитку та технологій Польщі.

СМПУ вважає, що якщо Україна не захищатиме свої інтереси, упереджуючи виникнення подібних ситуацій, то лобісти і політики будуть продовжувати  приймати щодо України абсолютно протиправні рішення, блокуючи можливість співпраці у цілих галузях і вимагаючи для відповідних своїх галузей додаткових преференцій та дотацій від ЄС. 

Рада директорів СМПУ розглядала можливість звернення до суду з позовом про завдання збитків українським експортерам  в результаті незаконного рішення, прийнятого у квітні польським Міністерством розвитку і технологій, але було вирішено поки що до суду не звертатися. Але СМПУ буде продовжувати вживати всіх доступних заходів     відслідковування дій українського і польського урядів, підтримання постійного зв’язку з польськими молочними асоціаціями, Європейською молочною асоціацією, Міністерством закордонних справ України, засобами масової інформації – щоб не допустити використання України в якості цапа відбувайла в ході політичних виборчих кампаній наших європейських сусідів.

Арсен Дідур, Юлій Зоря

uadairy.com

Останні новини: