XVI Всеукраїнська конференція з міжнародною участю
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС
28 листопада 2024
Київ, Премʼєр готель Русь
Організатори: Інфагро, Спілка молочних підприємств України
Доповідачі конференції:
Шановні колеги, постійні і потенційні делегати конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!
Вже 16 рік поспіль, втретє з початку повномасштабної війни росії проти України, плануємо організувати зустріч молочних компаній, компаній супутників галузі, українських та закордонних експертів, а також представників уряду України в рамках щорічної конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС восени 2024 року.
Метою заходу є пошук шляхів вирішення маси старих і нових проблем молочної галузі. Проблеми старі, але методи їх вирішення мають оновлюватись з урахуванням війни в країні та глобальних геополітичних та економічних змін в Україні та світі.
Є проблеми, спричинені війною і не тільки, які потребують нагального вирішення вже зараз, їх потрібно чітко окреслити і об’єднати зусилля для оперативного прийняття рішень та результативних дій.
Війна раніше чи трохи пізніше закінчиться, і звичайно ж, Перемогою України. Тому вже зараз потрібне чітке розуміння векторів подальшого розвитку молочної галузі в процесі зближення країни з ЄС та після повноцінного членства в європейській спільноті.
Про це та інше буде йти мова на конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС. Крім того, ця конференція – давня традиція щорічної зустрічі молочників для корисного та приємного спілкування…
Виробництво молока і переробка
Попри війну з масою перепон, українські аграрії демонструють досить непогані результати у виробництві молока. Їм вдалося наростити надої до рівня вищого за довоєнний. За попередніми оцінками, у 2024 році виробництво молока сільськогосподарськими підприємствами може збільшитись до 2,9 млн. т. Досить висока рентабельність напрямку (понад 40% в поточному році) має сприяти подальшому більш суттєвому збільшенню виробництва молока згаданою категорією виробників. Водночас домогосподарства виробництво скорочують дуже швидко і загальна пропозиція продовжує зменшуватись. Це падіння мусять компенсувати сільгосппідприємства.
Попри загальне зменшення виробництва, обсяг переробки молока в Україні також зростає. Правда, поточного року довоєнного рівня ще не буде досягнуто. За приблизними експертними оцінками на переробку поточного року має надійти понад 3,3 млн. т, що на 5% більше ніж торік. Зростання обсягів переробки слід більше пов’язувати із подальшим відновленням споживання молокопродуктів українцями після провалу в кризовому 2022 році. Метою молочних заводів має бути подальше напощування переробки молока задля забезпечення загального попиту і утримання позитивного балансу в зовнішній торгівлі.
Споживання молокопродуктів
За відсутності демографічної статистики, зараз вкрай важко оцінити рівень споживання молокопродуктів. Досі достеменно невідомо скільки ж населення залишилось в Україні, скільки виїхало через війну у 2022 році і скільки повернулося протягом 2023-2024. Але всім відомо, що кількість постійно проживаючих в країні українців скоротилася не менше, ніж на 5 млн. Треба розуміти, що навіть після Перемоги далеко не всі нинішні мігранти повернуться в Україну і для забезпечення населення країни молочними продуктами вже не потрібно буде скільки молока, як до війни.
Попри демографічну кризу, в країні спостерігається тренд, який на перший погляд виглядає трохи дивно – споживання заводських молокопродуктів досить швидко відновлюється і за пару років рівень його буде вищим, ніж до війни. Основна причина таких прогнозів – скорочення пропозиції домогосподарствами і переорієнтація значної частини сільського населення на споживання магазинної продукції.
За приблизними оцінками, у 2024 році споживання промислової молочної продукції може зрости до 3,2 млн. т (в еквіваленті молока), що майже на чверть більше в порівнянні з кризовим 2022 роком. Проте загальне споживання навряд чи буде більшим за 6,5 млн. т (рівень 2023 року).
Зовнішня торгівля
Не надто суттєве збільшення переробки молока на тлі збільшення споживання сприяє скороченню обсягів експорту молокопродуктів та помітному збільшенню імпорту. Якщо ще у 2022 році через різке скорочення споживання експорт молокопродуктів становив понад 0,7 млн. т в еквіваленті молока, то у 2024 році цей показник може бути меншим на чверть, близько 0,5 млн. т. А от імпорт в такому порівнянні може збільшитись на 28% до 0,4 млн. т. З урахуванням таких трендів, Україна вже наступного року може стати нетто-імпортером молочних продуктів.
Щоб цього не сталося, сільськогосподарські підприємства повинні активніше нарощувати виробництво молока і при цьому ціна на нього має бути нижчою за європейську, щоб вітчизняні виробники молокопродуктів могли достойно конкурувати з продукцією із ЄС. Але і самі молочні заводи мають докладати зусиль для зменшення собівартості виробництва: проводити організаційні реформи та технологічні реконструкції. Україна має бути і буде з часом потужним експортером молокопродуктів.
Майбутнє в складі ЄС
Вже зараз всім зрозуміло, що Україна не має альтернативи членству в ЄС. Це стосується і діяльності молочників. Звичайно, після вступу України в ЄС для українських експортерів молокопродуктів відкриються нові перспективи зі збуту продукції. Але, зважаючи на настрої наших сусідів (блокади імпорту української агропродукції), євроінтеграційний процес буде досить складним. Не виключена поява в майбутніх угодах низки обмежень щодо поставок молокопродуктів в Європу, тому вже зараз необхідна кропітка робота щодо гармонізації стандартів, процесів та захисту інтересів українських молочників в перспективі.
Особливо це буде актуально, коли Україна збільшить пропозицію молочних продуктів на експорт. А це відбудеться якщо не найближчими роками, то через 7-8 років точно, адже Україна має для цього дуже потужний потенціал і гріх ним не скористатись.
За належних інвестицій за десять років сільськогосподарські підприємства можуть вдвічі збільшити виробництво молока. За цей час буде збудовано нові сучасні заводи, модернізовано діючі виробничі потужності, на яких буде перероблятися більше 6 млн. т молока. Водночас понад 20% виробленої продукції потрібно буде експортувати.
Молочний бізнес в Україні чекає велике майбутнє, але для цього майбутнього потрібно працювати вже зараз …
Будемо раді бачити всіх на конференції
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!