Молочний бізнес – 2022

XIV Всеукраїнська конференція з міжнародною участю

МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС В УМОВАХ ВІЙНИ

30 листопада 2022

Київ, Прем’єр готель Русь

+ zoom  для зареєстрованих для онлайн участі делегатів

Організатори: Інфагро, Спілка молочних підприємств України

 

Доповідачі конференції:

 

Вперше за 14 років свого існування конференція МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС відбулася під час війни. Гімн України, що пролунав у залі на початку роботи конференції, та хвилина мовчання, якою делегати  вшанували пам’ять полеглих в боях з російським агресором, означили особливість цьогорічного заходу. Делегати неодноразово згадували втрати своїх партнерів – виробників молока, які безпосередньо постраждали від обстрілів та все ще знаходяться на окупованій території, та втрати молокопереробки. В Україні стало на 38 заводів менше…

Перша сесія традиційно розпочалася з огляду стану молочної галузі України,  який представив Вадим Чагаровський, Голова Спілки молочних підприємств України. Навівши основні галузеві показники, що з початком воєнних дій пришвидшили погіршення, яке і так відбувалося в останні роки, він зазначив, що ця тенденція буде утримуватися доти, доки держава не почне надавати підтримку розвитку тваринництва та молочної переробки.

На його думку, після закінчення війни потрібно буде зосередитися на нарощуванні поголів’я та збільшенні обсягів виробництва молока, що дозволить завантажити ту частину переробних потужностей, яка зараз знаходиться в резервному режимі. При цьому він підкреслив, що у розвитку галузі акцент повинен робитися на глибинній переробці, а для цього потрібна модернізація підприємств. Голова Спілки наголосив на необхідності захисту внутрішнього ринку, зміни маркетингових стратегій та використання мембранних технологій.

Торкнувшися теми молочного експорту, він від імені українських молочників висловив подяку керівництву ЄС за своєчасне та щедре рішення скасувати тарифи та мита на ввезення українських товарів до країн Євросоюзу. Це врятувало українську молочну галузь, де через бойові дії та міграцію кількох мільйонів споживачів виник надлишок сирого молока і, відповідно, загроза знищення поголів’я. У ході подальших дискусій всі делегати також відзначали особливу роль цього рішення ЄС та висловлювали вдячність за можливість збуту продукції до Європи, що, фактично, врятувало молочну галузь країни.

Олена Дадус, заступниця директора департаменту, начальник управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики і Тарас Висоцький, перший заступник Міністра агрополітики України, продовжили тему участі держави у вирішенні проблем галузі, важливість якої підкреслював у своєму виступі голова Спілки молочних підприємств України.  Вони висловили подяку переробникам молока та їх об’єднанню, СМПУ, за їх активну наполегливу роботу у створенні належних умов для розвитку галузі, та підтримали висловлену Вадимом Чагаровським тезу про доцільність застосування  комбінованої моделі розвитку молочного бізнесу в Україні. Така модель передбачає співіснування як великих молочнотоварних ферм та переробних підприємств, так і невеликих сімейних ферм та дрібних переробників. Олена Дадус також висловила думку про важливість вироблення українськими виробниками молока та переробниками спільної позиції, з якою  можна було б виходити до європейських інвесторів. Вона закликала працювати над адаптацією українських технічних регламентів до європейських вимог і робити це зараз, не відкладаючи цю справу до завершення війни.

Питанням впливу податкової політики та змін в законодавстві на стан молочної галузі було присвячено виступ Леоніда Тулуша, керівника експертно- аналітичної служби СМПУ. У своїй презентації він проаналізував вплив не завжди вдалих законодавчих новацій, впроваджуваних у різні періоди часу, на стан молочної галузі, і розповів про зусилля, яких докладає Спілка молочних підприємств для створення сприятливих умов для розвитку молочного бізнесу.

Про взаємовідносини виробників молочної продукції з торговельними мережами говорив Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ. Він розповів про довгий та складний шлях до врегулювання цих непростих відносин на законодавчому рівні і висловив оптимістичне припущення, що проблему обов’язково буде врегульовано і в українському законодавстві, як і в законодавстві країн ЄС, з’явиться закон, який зніме проблему і виведе взаємовідносини виробників і мереж у цивілізовані рамки.

Другу сесію модерував Максим Фастєєв, партнер проектів Інфагро. Він представив аналіз змін, які відбулися в економіці країни в цілому, а також змін балансу молочного ринку країни. Як ці зміни впливають на поведінку споживачів та стратегію ритейлу, говорили у своїх виступах Кирило Єжов, директор з розвитку нових продуктів KANTAR, і Дарина Рєзнікова, менеджер з управління товарами молочні/заморозка/хлібобулочні Metro Cash & Carry Ukraine. Учасники панелі обговорили також необхідність реалізації та перспективи впровадження програми “Шкільне молоко”, яку представив Вадим Чагаровський.

Питання молочного експорту обговорювалися у третій сесії, яку модерувала Ірина Висоцька, координатор компонента “Молочний сектор” Quality Food Trade Program. Еліс О’Донован, радниця з питань політики та права EUCOLAIT, представила загальну картину стану торгівлі молочними товарами у світі та означила прогнози та перспективні ринки. Василь Вінтоняк, директор аналітичного агентства Інфагро розповів про зміни в молочному експорті України під час війни, ще раз підкресливши роль відміни тарифів і мит, вчасно запропонованої керівництвом ЄС.

Про практику налагодження молочного експорту до ЄС говорив директор Вінніцького молокозаводу РОШЕН Дмитро Рощупкін. Він також відмітив професіоналізм Держпродспоживслужби у Вінницькій області, яка допомагала у виконанні всіх необхідних процедур. Інші учасники – представники керівництва СМПУ та заводів-експортерів, також відмічали важливу роль Держпродспоживслужби у сприянні виведення української продукції на ринки ЄС. Микола Білоус, заступник директора Департаменту безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва – начальник управління державного контролю, у свою чергу, розповів про особливості підготовки підприємств до експорту в ЄС та підкреслив відповідальність кожного підприємства, яке отримує “єврономер”.

Про особливості міжнародної торгівлі в умовах дуже обмежених логістичних можливостей говорив Юрій Шевчук, директор з розвитку молочного бізнесу Olam Food Ingredients Ukraine. Він ще раз підкреслив необхідність брендування біржових товарів для торгівлі на міжнародному ринку.

У конференції також брали участь представники енергетиків – Юрій Подоляк, генеральний директор IKNET, та Укрзалізниці  – Валерій Ткачов, заступник директора Департаменту комерційної роботи. В умовах віялових відключень електроенергії та відсутності морського сполучення, яким до війни з України вивозилося 75% товарів, участь представників цих компаній була цікавою для делегатів. Представник енергетиків підкреслив необхідність врахування всіх необхідних факторів при прийнятті рішення про забезпечення підприємства автономним джерелом електроживлення, і не вважати, що проблема вирішується купівлею генератора. Валерій Ткачов закликав молочників використовувати можливості перевезень критими вагонами, а також контрейлерний та контейнерний способи перевезення Укрзалізницею.

Конференція відбулася. На щастя, вона не переривалася повітряною тривогою, ракетними обстрілами та необхідністю спускатися у бомбосховище. Була забезпечена постійна наявність електроживлення. Делегати, більшість з яких вже 14 років зустрічаються на конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС, мали можливість обмінятися думками та поспілкуватися в знайомій теплій атмосфері.

Організатори конференції висловлюють вдячність всім учасникам, спонсорам конференції – компаніям Люстдорф, Молокія та Білоцерківській агропромисловій групі.  Ми також цінуємо можливість проведення заходу завдяки підтримці Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

І, як і всі учасники конференції, організатори висловлюють вдячність нашим доблесним Збройним Силам та сподіваються на швидку Перемогу, повернення до мирного життя та проведення наступної конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС не в таких екстремальних умовах.

 

« 1 of 2 »

 

Останні новини: