СЕРГІЙ КОСЯЧЕНКО: Логістика молока в Україні

За останні кілька десятиліть логістика в молочній промисловості зазнала значних змін, перейшовши від простого транспортування молока на короткі відстані до складних ланцюгів постачання на національному та міжнародному  рівнях. Особливо в Україні, де вплив логістики на собівартість продукції є значним, а після початку війни  – критичним.

В умовах війни,  в Україні витрати на пальне зросли, як і зарплати водіїв. Це призвело до збільшення витрат у сфері транспортування, що є важливою частиною ланцюга поставок в молочній промисловості. Крім того, дефіцит сировини змусив переробні підприємства розширювати географію заготівлі, збільшуючи відстані маршрутів, щоб забезпечити себе необхідною сировиною.

Ці виклики актуалізують потребу у впровадженні інноваційних рішень, аналогічних тим, які вже використовуються в молочній індустрії США. До таких інновацій належать:

1. Цифровізація та аутсорсинг планування та торгівлі молоком

Цифрові платформи можуть радикально змінити спосіб, яким виробники молока  та переробні підприємства в Україні управляють своїми ланцюгами поставок. Це дасть змогу:
 • Зв’язувати фермерів, переробні заводи, дистриб’юторів та торгових партнерів в єдину мережу
 • Спрощувати процеси планування та торгівлі, забезпечуючи прозорість угод та цін
 • Оперативно реагувати на зміни в попиті та цінах, а також на логістичні виклики
 Приклад: Уявімо, що в Україні створено онлайн-платформу для об’єднання молочних ферм та заводів. Через цю платформу фермер може в реальному часі дізнатися попит та ціни на молоко в різних регіонах країни, а також миттєво укласти договір на доставку своєї продукції.

2. Оптимізація вартості перевезень

 Застосування аналітичних інструментів дозволяє:
 • Аналізувати і порівнювати тарифи на перевезення, визначаючи найвигідніші пропозиції.
 • Виявляти можливості для зниження витрат на транспортування, що особливо актуально в умовах зростання цін на пальне.
 • Оптимізувати маршрути, зменшуючи витрати часу та грошей.
 Приклад: Завод у Харкові може використовувати спеціалізоване програмне забезпечення для порівняння тарифів різних логістичних компаній. Так, завод зможе обрати найвигідніший варіант для перевезення продукції до Києва, враховуючи поточні ціни на пальне і доступність транспорту.

3. Детальне моделювання вартості маршрутів від ферми до заводу

Цей підхід включає:

 • Точне розрахування витрат на кожен маршрут, враховуючи всі можливі фактори: пальне, знос обладнання, оплату праці водіїв.
 • Встановлення справедливих тарифів для перевізників, зменшуючи ризик надмірних витрат.
 • Оптимізація маршрутів для мінімізації витрат і часу доставки.
Приклад: Переробний завод у Львівській області використовує спеціалізоване ПЗ для розрахунку вартості доставки молока від кожної ферми. Це дозволяє заводу точно розрахувати витрати на логістику та встановити справедливі ціни для фермерів, враховуючи відстань та інші фактори.

4. Бенчмаркінг та оптимізація процесів прийому молока на заводах

Цей процес включає:
 • Аналіз кожного етапу прийому молока на заводах для виявлення та усунення затримок та нераціональних витрат.
 • Впровадження найкращих практик, щоб знизити час та витрати на обробку кожної партії молока.
 • Зменшення загальних витрат на логістику, підвищуючи прибутковість.
 Приклад: Молочний завод у Вінниці проводить детальний аналіз своїх процесів прийому молока, порівнюючи їх із кращими практиками в галузі. Це виявляє неефективні етапи, де можливе зменшення часу обробки або витрат, наприклад, оптимізація процесу охолодження молока перед переробкою.
У цілому, впровадження цих інновацій може значно підвищити ефективність молочної промисловості в Україні, зменшуючи витрати та оптимізуючи процеси у складних умовах сучасної економіки. Це надасть українським молочним компаніям можливість конкурувати на міжнародному ринку попри виклики, які створює поточна ситуація.
Сергій Косяченко, milkin.info
Останні новини: