AРСЕН ДІДУР, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України: Взаємовідносини переробників і торгівлі повинні стати цивілізованими

Абсолютно безправне становище виробників молочних продуктів у стосунках з торговими мережами вже давно викликає обурення тих, хто працює у переробці.

Починаючи з процедур підписання об’ємних договорів різного виду (підкреслюю, не одного, а трьох одночасно) і до невиправдано відтермінованої оплати за свій товар, яку виробник часто може отримати тільки через 180 днів після поставки, все відбувається так, як того бажає торгівля. Це і оплата надуманих послуг, і вимушене включення до собівартості своєї продукції так званих «бонусів мереж», і ще багато чого дивного. Через пізні розрахунки виробник фактично фінансує операційну діяльність торгівлі. У той час як мережі, часто з передоплатою, закуповують для продажу в Україні молочні продукти за кордоном.

Тобто, імпортні молочні продукти, субсидовані урядами країн ЄС, звідки до нас надходить молочна продукція, стоять на полицях поруч з продукцією вітчизняних заводів, які не отримують ніяких субсидій і постійно перебувають «на голодному пайку», потерпаючи від дефіциту обігових коштів.

Невдоволення постачальників харчової продукції цим становищем наростало і ось нарешті у Верховній Раді з‘явивився «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення сприятливих умов для товаровиробників при реалізації харчових продуктів» №6068, причому у декількох варіантах – №6068-1, №6068-2, №6068-3, а також «Проект Закону про основні засади торговельної діяльності харчовими продуктами» №6155, який теж стосується цієї теми. Причому із всіх названих тільки у підготовці законопроекту №6068-3 брали участь найбільш зацікавлені у змінах  – представники харчової галузі, переробники. Вони вклали у розробку законопроекту чимало зусиль та набутого у співпраці з мережами практичного досвіду.

Цікавим є питання появи «альтернативних» варіантів законопроекту №6068. Виглядає це як спроба відтягнути вирішення цього нагального питання. Наприклад, у двох альтерантивних варіантах пропонується розробити новий закон, який би регулював відносини постачальників і торгівлі, а, як відомо, розробка і прийняття нового закону це досить довга процедура, у той час як №6068-3, який підтримують переробники, пропонує врегулювати існуюче викривлення на ринку внесенням змін до існуючих законів, що дозволить набагато швидче провести всі законодавчі процедури і перейти до нової моделі відносин. В іншому варіанті пропонується вводити закон в дію через 3 роки після його прийняття. Та й сам факт появи такої кількості «альтернатив» говорить про те, що є очевидна спроба затягнути процес, а тим часом залишити все як є.

А якщо залишити як є, то за того тиску, який зараз відчуває молочна галузь – дорога сировина, висока ціна енерго- та інших виробничих ресурсів, скорочення поставок молока у переробку і викривлені відносини з торгівлею – то процес закриття цехів, який уже почався, пришвидчиться. Будуть закриватися і цілі заводи. А це вже не тільки питання існування бізнесу власників, це питання продовольчої безпеки країни і соціальної напруженості в суспільстві. Це збільшення безробіття та зниження купівельної спроможності громадян, чого наша економіка не може собі дозволити. Тому я вважаю, що держава має втрутитися, і втрутитися терміново. Ми у Спілці над цим працюємо. 

 

Останні новини: