Зміна поколінь у сільській місцевості та зміна підходу до створення доданої вартості в роботі фермерів, а також постійне підкреслювання забезпечення стійкості сільськогосподарського виробництва стають провідною темою в дискусіях про майбутнє сільського господарства в усьому Європейському Союзі, включно з Польщею.
Протягом багатьох років COPA COGECA дуже чітко сигналізувала про це , привертаючи увагу як інституцій ЄС, так і споживачів до того факту, що відсутність належним чином підібраних інструментів для підтримки молодих фермерів, стимулів і широкого навчання може призвести до втрати безперервності Європейське сільськогосподарське виробництво.
Сьогодні польські та європейські фермери виробляють високоякісну їжу, яка є відносно дешевою та легкодоступною. Проте кожен наступний рік несе нові навантаження для фермерів і переробників, а такі документи, як Європейська зелена угода, накладають на них не лише додатковий тягар, а й численні обмеження у сільськогосподарському виробництві.
Політика сільського розвитку має надати фермерам відповідні інструменти, завдяки яким йому буде гарантовано справедливий дохід, а суспільства країн ЄС будуть спокійні за забезпечення безперервності сільськогосподарського виробництва.
Сільське господарство багатьох країн ЄС є основою економіки. Фермери відповідають за охорону природних ресурсів. Новий підхід – це не лише погляд крізь призму гідних доходів для агросектору, а й широке розуміння сталого виробництва, якого сьогодні очікує споживач.
Це, звичайно, потребує горизонтального та довгострокового підходу. Основи, які закладаються для нової Спільної аграрної політики, мають забезпечити стабільність виробництва, в тому числі у сфері виробництва та переробки молока.
Сьогодні молочний сектор ЄС, як і інші агросектори, бореться з проблемою забезпечення спадкоємності поколінь у сільській місцевості. Особливо це помітно в країнах так званого старого ЄС, де все більше ферм закривається через відсутність наступників, а середній вік фермерів набагато вищий, ніж у Польщі.
Польський молочний сектор, ймовірно, також зіткнеться з цією проблемою в найближчому майбутньому. Тому добре, що ця тема дедалі частіше з’являється в публічній дискусії в Польщі. Ця тема буде також звучати у виступі Комісара ЄС з питань сільського господарства пана Януша Войцеховського під час Міжнародного форуму молочної спільноти 21-го випуску Міжнародного форуму молочної спільноти в Білостоці 4-5 вересня 2024 року. Працівники сільського господарства також починають це обговорювати.
Варто шукати відповідні рішення та інструменти підтримки для молодих поколінь фермерів, які хочуть працювати на своїх фермах.
Я закликаю вас це обговорити. Це серйозна проблема в найближчі роки, з якою нам доведеться зіткнутися і показати, що ми зробили в цьому питанні, щоб допомогти наступним поколінням.