ЄС надає українським виробникам харчової продукції безмитний доступ до ринків ЄС до червня 2025 року з певними умовами

На фоні гнівних протестів фермерів щодо дешевого імпорту, ЄС погодився обмежити імпорт зерна з України.

ЄС надасть українським виробникам продуктів харчування безмитний доступ до ринків ЄС до червня 2025 року, поступка, яку впровадили через вторгнення росії в Україну у 2022 році.

Однак Європейський парламент розширив «аварійне гальмо», додавши в список до зерна птицю, яйця і цукор. Це означає, що тарифи будуть вводитися, якщо імпорт перевищить середні рівні 2022 і 2023 років.

Однак угода, досягнута вранці 20 березня, викликала прохолодну реакцію від Copa-Cogeca, організації, що представляє 22 мільйони фермерів у ЄС. У публікації організації в соціальних мережах сказано: «Без зміни референтного періоду та без прямого включення пшениці у список ця пропозиція не відповідає побажанням виробників і, отже, залишається неприйнятною».

Тим часом міністр сільського господарства Франції Марк Фено заявив французькому телебаченню, що «для нас угода ще не така, як ми хотіли».

Фено стверджуває, що обмеження імпорту повинні базуватися на середньому показнику за 2021-2023 роки, і погоджується з Copa-Cogeca, що у список слід було включити більше зернових, зокрема пшениці.

ЄС оголосив про плани обмежити експорт з України ще в січні на тлі протестів фермерів з усього Європейського блоку. Відтоді ці протести посилилися.

Тепер учасники переговорів від Європейського парламенту та Бельгії, яка головує в ЄС, погодилися додати овес, кукурудзу, крупи та мед до списку продуктів, на які можуть накладатися мита, і заявили, що Європейська комісія реагуватиме протягом 14 днів замість спочатку передбаченого 21 дня, якщо буде досягнуто тригерних рівнів.

У заяві Європарламенту йдеться: «Комісія може вжити швидких заходів і застосувати будь-які заходи, які вважатиме за потрібне, якщо виникнуть значні порушення на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох країн ЄС через український імпорт».

У парламенті заявили, що «домоглися твердих зобов’язань від Комісії вжити заходів, якщо відбудеться сплеск українського імпорту пшениці».

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав проміжну угоду «хорошою новиною».

Сандра Калніете, член Європейського парламенту та заступник члена Комітету ЄС з питань сільського господарства та сільського розвитку, сказала: «Напад росії на Україну та її виробництво продуктів харчування також впливає і на фермерів ЄС. Парламент почув їхнє занепокоєння та посилив захисні заходи, які б зменшили тиск на фермерів ЄС, якщо вони будуть приголомшені раптовим сплеском українського імпорту».

Члени ЄС Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина меншою чи більшою мірою скаржилися на те, що дешевший імпорт агропродовольчої продукції з сусідньої України негативно вплинув на вітчизняних фермерів.

ІНФАГРО за матеріалом just-food.com

Останні новини: