ТАРАС КАЧКА, заступник міністра економіки, торговий представник України: Місце українського сільського господарства – в ЄС

Дотримуймося фактів, а не емоцій, – каже POLITICO Тарас Качка.

БРЮССЕЛЬ — Україна має зростаючі надії на те, що Європейський Союз розширить торговельні преференції, використавши це як шанс перезавантажити відносини, які скотилися в кризу, оскільки фермери в Польщі заблокували зовнішній кордон блоку на знак протесту проти, як вони кажуть, припливу дешевого імпорту.

Заворушення в сільській місцевості вбили клин між Варшавою та Києвом, водночас зігравши на руку Москві, чиї війська знову наступають, оскільки Київ звертається за додатковою військовою допомогою до Заходу, щоб протистояти 2-річній війні президента володимира путіна. 

Украй необхідні для України хороші новини: Комітет з міжнародної торгівлі Європейського парламенту (INTA) цього тижня скасував низку руйнівних поправок і повністю підтримав пропозицію виконавчої влади ЄС продовжити заморожування мит на весь український імпорт до червня 2025 року.

Тарас Качка, провідний представник Києва у торгових переговорах, був у Брюсселі на голосуванні у четвер. Він сказав POLITICO, що це створило можливість повернути розмову до налагодження торговельних зв’язків і підготовки ґрунту для повної інтеграції України та її величезної сільськогосподарської галузі як майбутнього члена ЄС.

«Навіть попри війну, це те, на чому ми зосереджені… ми заслуговуємо на доступ до ринку, тому завданням усіх урядів і політиків має бути те, як об’єднати, а не розділити», — сказав Качка в інтерв’ю. 

45-річний чиновник, який став міністром торгівлі у 2019 році, сказав, що переважна підтримка євродепутатів є ознакою того, що все починає рухатися в правильному напрямку.

«Сьогоднішнє голосування пройшло добре… політика отримала верх над полвтиками… але насправді це лише черговий етап у нашому довгостроковому діалозі щодо інтеграції українського сільського господарства до ЄС».

Найбільші фермерські лобі ЄС, включаючи Copa-Cogeca, засудили голосування у спільній заяві, стверджуючи, що євродепутати проігнорували занепокоєння європейських фермерів і виробників. Лобісти закликали законодавців прийняти більш суворі обмеження на кілька товарів, включаючи злаки, цукор, птицю та мед.

Качка не погодився, зазначивши, що хоча імпорт до ЄС деяких українських товарів значно зріс за останні два роки, це лише відображення потреб ринку.

Він сказав, що немає необхідності обмежувати імпорт товарів, таких як цукор, який Європейська комісія запропонувала обмежити на рівні 2022-2023 років — захід, погоджений законодавцями INTA.

«Це може призвести до дефіциту цукру в ЄС вже цього літа», — сказав він.

Київський урядовець сказав, що все ж таки важливо прислухатися до таких голосів, як Copa-Cogeca та законодавців, які пропонують обмежити український імпорт.

Він сказав, що немає необхідності обмежувати імпорт товарів, таких як цукор, який Європейська комісія запропонувала обмежити на рівні 2022-2023 років — захід, погоджений законодавцями INTA.

«Це може призвести до дефіциту цукру в ЄС вже цього літа», — сказав він.

Київський урядовець сказав, що все ж таки важливо прислухатися до таких голосів, як Copa-Cogeca та законодавців, які пропонують обмежити український імпорт.

«Навіть ті, хто радикально проти української продукції, для нас важливі їхні погляди, тому що вони показують, що занепокоєння є. Вони дали нам багато для того, щоб подумати про подальші дії», включаючи можливі зміни до угоди про вільну торгівлю з ЄС 2014 року.

Але він підкреслив, що ще важливіше приймати рішення на основі фактів, а не емоцій.

«Ми бачимо негативні наслідки дебатів, викликаних емоціями на польсько-українському кордоні», – сказав він, маючи на увазі багатомісячну блокаду кордону польськими фермерами.

«Це зайшло занадто далеко і… є набагато серйознішим і небезпечнішим, ніж будь-які загрози з боку сільського господарства. Це дійсно питання безпеки для України».

Зміни з обох сторін

Відьний доступ до ринку Доступ ЄС став порятунком для зруйнованої війною економіки України, сказав Качка: «І це також принесло користь європейським фермерам, які надсилають нам рекордні обсяги перероблених товарів».

Але стати частиною блоку – це зовсім інший випадок, і це вимагатиме системних змін у сільськогосподарських секторах по обидва боки кордону, додав він.

«Повідомлення нашим власним фермерам полягає в тому, що вони також повинні адаптуватися. Ми не пропонуємо ЄС прийняти українське сільське господарство таким, яким воно є. Це спричинить проблеми».

З боку ЄС законодавцям також доведеться розпочати серйозну дискусію щодо майбутнього фермерства та місця України в ньому. Це включає реформу Спільної сільськогосподарської політики (CAP), субсидії якої зʼїдають третину бюджету блоку та розподіляються залежно від розміру ферми.

Качка сказав, що зосередження на спекуляціях про те, скільки грошей від CAP піде гігантським агробізнесам України за нинішніх умов, не дає зрозуміти ширшу картину.

«Нам потрібно припинити ці дикі здогадки… і схаменутися перед будь-якими серйозними переговорами, інакше буде багато неоднозначних повідомлень. І це створить проблеми в усіх цих дискусіях для нас, для фермерів, для Інституції ЄС. Усі ці невизначеності потрібно вирішувати тут і зараз».

Зміни будуть болючими, визнав Тарас Качка.

«Але світ розвивається, і фермерам ЄС доведеться адаптуватися, з Україною чи без неї», – сказав він. «Кліматична політика не зникне, навіть якщо буде певне пом’якшення правил «Зеленої угоди». У міжнародній торгівлі завжди відбуваються зміни, тому це теж не зникне».

Питання, додав він, у тому, чи буде Україна створювати додаткові проблеми, чи сприятиме вирішенню існуючих.

«І на мій погляд, — сказав він, — ми пропонуємо багато можливостей, ідей і рішень, які дійсно можуть допомогти фермерам ЄС адаптуватися до цієї нової реальності».

POLITICO

Останні новини: