За чотири роки український ринок сиру кардинально змінився. Але, на відміну від змін періоду 2014-2016 років, останнім часом на ринку відзначається певна стабілізація.
Експерти вважають, що кризу українського сироварного бізнесу вже подолано, а перспектива його успішного розвитку цілком імовірна.
Виробництво сирів далі знижуватися не буде. Втрати зовнішніх ринків сиру в значній мірі вдалося компенсувати за рахунок реалізації сирних продуктів. З’явилася надія на зростання споживання сирів в країні.
У той же час, оператори ринку сиру повинні усвідомлювати ризики, що загрожують їхньому бізнесу, і передбачати шляхи їх мінімізації. Потрібно розуміти, що існуючі схеми експорту сирних продуктів можуть бути прикриті, що шанси відчутного збільшення зовнішніх продажів сирів поза Росією мінімальні.
Тому українські сировари зараз повинні орієнтуватися, перш за все, на внутрішній ринок. Він, на жаль, не «гумовий», і в умовах слабкого купівельного попиту нарощувати продажі можна тільки за рахунок частки конкурентів, що дуже непросто. Необхідно постійно інвестувати у виробництво і маркетинг. Загалом, в умовах, що склалися, у всіх починаннях сировари обов’язково повинні намагатися бути на крок попереду від конкурентів, бо не всі нинішні оператори зможуть працювати вже в наступному році.
Наше нове дослідження «Ринок сиру» спростить пошук шляхів вирішення назрілих проблем.
Основна тематика, висвітлювана в звіті:
- Виробництво
- Споживання
- Особливості торгівлі
- Експорт / Імпорт
- Цінові тенденції
- Особливості світового ринку
- Детальний аналіз ринків країн-імпортерів
- Особливості ринку країн Митного Союзу
- Висновки, рекомендації
Робота містить 161 рисунок (діаграми, графіки, карти), 28 таблиць і детальний аналіз наведеної в них інформації, а також прогнози подальшого розвитку ринку.
Об’єм -173 стор.
Ціна договірна
Контакти:
Е-mail: info@infagro.com.ua
tel/fax +380 44 258 2502