НІНА КІЛЬДІЙ, керівник відділу тестувань Центру експертиз “Тест”: Заборона пальмової олії та здоровий глузд

Зараз у ЗМІ активно обговорюється законопроект 3871, який охрестили таким, що має заборонити використання пальмової олії у молочних продуктах. Така подача інформації вводить споживачів певною мірою в оману.

Так, цей законопроект вносить зміни в Закон України “Про молоко та молочні продукти”. Але по суті, нічого не міняє. Цим законом і раніше було заборонено використовувати жири немолочного походження у традиційних молочних продуктах. Ініціатори змін вимагають зробити приписку “забороняється використовувати жири немолочного походження, в тому числі пальмову олію”. Але пальмова олія і так є жиром немолочного походження! Законом “Про молоко та молочні продукти” в Україні й так заборонено фальсифікувати молоко, кефір, ряжанку, йогурти, сметану, масло та сири замінниками молочного жиру. Тепер вирішили ще раз заборонити фальсифікувати саме пальмовою олією. А чим маргарин кращий, що його теж окремо не вписали?

Такий припис не є суттєвим ще й тому, що ніхто з виробників, що випускають фальсифікат, не працюють на пальмовій олії, вони використовують суміші пальмової та кокосової олії з маргаринами та кулінарними жирами. Щоб побороти фальсифікацію, треба посилювати контроль за якістю продуктів харчування, а не вносити в закон поправки, які нічого не змінюють.

Прикро, що при цьому обговоренні у ЗМІ поза увагою громадськості лишилась ще одна зміна, яка передбачена законопроектом 3871, а саме повна заборона використання пальмової олії в усіх продуктах харчування. Ці зміни вносяться в Закон України “Про безпечність та якість харчових продуктів”. Ця заборона торкнеться в першу чергу продуктів, в яких використання пальмової олії раніше було дозволене і про що виробники чітко писали у складі продукції.

Взагалі важливо пам’ятати по чіткі терміни та визначення! Пальмова олія з точки зору звичайного споживача, це олія зроблена з плодів пальми. Але пальма пальмі досить велика різниця. Найбільш вживана та дешева олія з так званої “олійної пальми” (Elaeis guineensis). В ДСТУ 4306:2204 саме ця олія називається пальмовою.

Найбільшим споживачем пальмової олії є кондитерська галузь, адже печиво, цукерки, торти та тістечка з вафлями містять багато жиру. В цю продукцію вже давно ніхто не додає вершкове масло з огляду на його високу ціну. Звичайний маргарин в магазині приблизно в три рази дешевше вершкового масла. Щоб хоч якось втримати вартість продукції і остаточно не втратити споживача, виробники кондитерської продукції використовують пальмову олію або маргарин (ці дві категорії жирів є прямими конкурентами). Вони ніколи не зможуть перейти на використання вершкового масла через зубожіння населення, яке й так купує тепер не так багато солодощів. При цьому, вельми далеке від зубожіння населення Західної Європи не проти використання пальмової олії в частині продукції.

Є багато критики стосовно пальмової олії, але чомусь у всьому світі вона не заборонена і її однозначна беззаперечна шкода теж не є визнаним фактом, навіть ВООЗ не закликає увесь світ терміново відмовитись від пальмової олії. При цьому у світі визнана шкода транс-жирів для організму, велика кількість яких міститься якраз у маргаринах та кулінарних жирах.

Прийняття законопроекту в частині повної заборони використання пальмової олії, може призвести до ще більшого підвищення кількості транс-жирів у солодощах, з огляду на їх повну переорієнтації на маргарини, тобто продукція буде відверто небезпечна.

Від транс-жирів в першу чергу страждає серцево-судинна система та печінка. При цьому основні споживачі солодощів – це діти. То можливо варто обирати “з двох зол” менше, замість того, щоб ще більше труїти підростаюче покоління? Або треба вводити норми по транс-жирах в кондитерській продукції і посилювати контроль за дотримання цих норм разом з посиленням контролю за маргаринами.

Тобто знову бачимо, як проблему недостатнього контролю та покарання з боку держави намагаються вирішити черговими змінами на папері. При цьому навіть не проконсультувавшись с обізнаними в цьому напрямку фахівцями.

Останні новини: